Mult a mai fost defăimată clasa politică, de când rețeaua lui Zuckenberg și-a întins tentaculele în România.
Vi-l amintiți pe Liviu Dragnea, perplex, după campania electorală la prezidențiale, văzându-și suflată de sub nas funcția de prim-ministru într-o singură zi?
Da, e vorba de Dragnea care le spunea colegilor, în spatele ușilor închise, că americanii au controlat facebook în România și l-au făcut pe Iohannis președinte. Că nu i-au lăsat pe ei de la PSD să cumpere ”laicuri”, pentru că, nu-i așa?, facebook este despre ”laicuri” și ”bani”. Pesemne că așa le zisese inculpatul Dragnea înainte de campania electorală confraților de suferință politică:” facebook e bani, cum noi suntem stăpânii banilor, suntem stăpânii facebook. ”
Dragnea n-a pierdut ocazia să se răzbune pe facebook. A tăcut și-a înghițit marea înfrângere, dar a jurat să le vină de hac internauților care l-au trimis pe Ponta la plimbare și pe el l-au împins în brațele lui Iohannis, să-i facă ghetuțele.
Așa s-a născut celebra lege a ”defăimării”. Nu mai ai voie să zici ceva rău de Dragnea și ai lui că vine Consiliul Discriminării și-ți dă o amendă. În prima fază, amenda era mai mică. Dragnea și-a pus cenușă în cap acum câteva luni, interpelat de presă pe tema inițiativei sale legislative.
Astăzi, însă, oamenii lui Dragnea din Parlament nu doar că nu au renunțat la articolul de lege, dar au mărit amenda pentru defăimare la 100.000 de lei. O avere, desigur, pentru luxul de a spune despre Dragnea că e inculpat și a fraudat referendumul din 2012.
PSD a devenit simpatic. Urmăriți de DNA pentru că furau banii oamenilor timp de 25 de ani, au hotărât să dea o lege prin care să le ia oamenilor banii cu acte. Nu tuturor. Doar celor care nu sunt cu ei. Cei care nu sunt de acord cu șmecheriile lor. Cei care se exprimă mai colorat, ca să-și verse năduful față de politicienii care nu încetează să-i batjocorească.
S-ar putea ca efectul la care s-a gândit șeful PSD să nu fie cel scontat.
S-ar putea ca ”feisbuchiștii” cumințiți de legea lui Dragnea să coboare în stradă sau direct în cabina de vot.
Și-acolo nu e nici cu like, nici cu share.
Comentează