DRAMA TOTALĂ FCSB s-a calificat în play-off-ul Europa League: Gnohere a marcat în prelungiri

Inquam Photos / Alberto Groşescu
Inquam coregrafie FCSB

FCSB s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa, după ce a învins, joi seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 2-1 (0-0), echipa Hajduk Split, în manşa secundă a turului trei preliminar al Ligii Europa, partidă la care Harlem Gnohere a marcat ultimul gol în minutul 90+3. În tur, scorul a fost 0-0.

Joi seară, au marcat Gnohere ’55 (penalti), ‘90+3 pentru FCSB şi Said ’81 pentru Hajduk.

În minutul 53, Nedelcu a fost rănit la nas de un obiect aruncat din tribună. El a avut nevoie de îngrijiri timp de câteva minute, deoarece îi sângera nasul.

1-0: Gnohere a transformat un penalti acordat pentru un henţ în careu.

1-1: Said a înscris cu capul din şase metri, după o pasă de la Jairo.

2-1: Scorul final a fost stabilit de Gnohere, cu capul, din trei metri, după o centrare a lui Benzar.

FCSB: Bălgrădean – R. Benzar, Planic, Bălaşa, Morais – Pintilii (Rusescu ’83), L. Filip (Nedelcu ’15) – Man, Fl. Tănase (Moruţan ’46), Teixeira – Gnohere. Antrenor: Nicolae Dică

Hajduk Split: Posavec - Juranovic, Vucur, Mikulic, Lopez (Gyurcso ’65) – Juric (Jairo ’56), Caktas, Barry - Said, Ivanovski (Sego ‘73), Fomitschow. Antrenor: Zeljko Kopic

Meciul a fost arbitrat de spaniolul Juan Martinez Munuera.

În play-off, FCSB va întâlni pe Rapid Viena.