Ea va fi ADVERSARA Simonei Halep în sferturile de la Indian Wells: A fost învinsă o singură dată

Simona Halep, locul I WTA, a eliminat-o pe chinezoaica Qiang Wang, locul 55 WTA, în optimile de finală ale turneului de la Indian Wells. A fost 7-5, 6-1, în meciul care a dus-o pe Halep în sferturile turneului american. Totodată, a fost prima întâlnire a celor două.

În faza următoare, Halep va evolua cu croata Petra Martici, locul 51 WTA, care a învins-o, tot marţi, cu 6-3, 7-6 (4), pe jucătoarea cehă de 18 ani Marketa Vondrousova, locul 54 WTA. Simona Halep şi Petra Martici sunt la egalitate la întâlnirile directe, 1-1, dar partidele sunt din 2015 (victorie Halep) şi 2011.

Calificarea în sferturi este recompensată al Indian Wells cu un premiu de 167.195 de dolari şi cu 215 puncte WTA.

Simona Halep a câştigat ediţia din 2015 a turneului de la Indian Wells.