Echipa Astana se va asocia cu un investitor chinez pentru următorii cinci ani

Autor: Cătălin Lupășteanu

Publicat: 15-07-2024

Actualizat: 15-07-2024

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Echipa Astana a anunţat, luni, în ziua de repaus a Turului ciclist al Franţei, că se va asocia "pentru cel puţin cinci ani" cu un investitor chinez, fabricantul de biciclete XDS, pentru a rivaliza cu cele mai bune echipe din "sportul cu pedale", informează AFP, potrivit Agerpres.

"Eram în căutarea unui investitor capabil să ducă echipa la un nou nivel de dezvoltare. XDS este pregătită să se angajeze pe termen lung cu, printre alţii, un parteneriat tehnic care include o nouă marcă de biciclete", a anunţat managerul echipei kazahe, Aleksandr Vinokurov, într-un comunicat dat publicităţii.

Proiectul de acord prevede o investiţie pe "minimum cinci ani" şi o finanţare la înălţimea echipelor din World Tour, prima divizie ciclistă care regrupează 18 echipe.

"Proiectul va aduce schimbări semnificative, dar suntem pregătiţi şi suntem foarte încântaţi să facem parte din el", a adăugat fostul ciclist şi campion olimpic din 2012, care va rămâne în cadrul echipei pentru care concurează britanicul Mark Cavendish.

Compania XDS, care produce circa 10 milioane de biciclete pe an, a subliniat că "era în căutarea unei oportunităţi de se implica în World Tour din 2022".

Astana, finanţată din 2006 din fonduri guvernamentale ale Kazahstanului, a fost prima echipă-stat din istoria modernă a ciclismului, urmată apoi de Bahrain, UAE şi Israel PT.

Echipa a câştigat de două ori Turul Franţei cu spaniolul Alberto Contador, în 2009, şi italianul Vincenzo Nibali, în 2014.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri