Echipa de handbal a României s-a clasat pe locul 14 la Campionatul Mondial Under-18

romania handbal feminin

Echipa României s-a clasat pe locul 14 la Campionatul Mondial de handbal feminin Under-18 din Macedonia de Nord, după ce a fost învinsă de Portugalia cu scorul de 35-32 (17-20), luni seara, la Skopje, în meciul pentru poziţiile 13-14.

Echipa antrenată de Aurelian Roşca a făcut o primă repriză bună, a condus şi la patru goluri, 16-12, 17-13, 19-15, dar la pauză diferenţa a fost de trei goluri, 20-17, conform Agerpres.

Tricolorele au căzut în repriza secundă, în care au marcat doar trei goluri în primele 12 minute şi trei în ultimele zece, Portugalia câştigând cui 35-32.

Maria Diana Lixăndroiu a marcat 7 goluri, Anamaria Mihaela Grigore 6, Maria Noemi Mezei 5, Mariam Nadia Mohamed 5, Alisia Lorena Boiciuc 2, Mihaela Andreea Mihai 2, Teodora Lavinia Damian 2, Cristina Elisa Danciu 1, Orsolya Maria Mozes 1, Denisa Marina Pavel 1.

De la învingătoare s-au remarcat Constanca Sequeira, cu 13 goluri, Luciana Rebelo 7 şi Naide Goncalves 6.