DESCARCĂ APLICAȚIA: iTunes app Android app on Google Play Windows Phone Store
CELE MAI NOI ȘTIRI ȘI ALERTE BREAKING NEWS: ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Echipa feminină a României a cucerit medaliile de aur la Campionatele Europene de tenis de masă pentru juniori Under-19

facebook.com
Adina Diaconu Andreea Dragoman tenis de masa

Echipa feminină a României a cucerit medaliile de aur, miercuri, la Campionatele Europene de tenis de masă pentru juniori Under-19 de la Varazdin (Croaţia), după ce a învins Rusia în finală cu scorul de 3-0.

Punctele tricolorelor au fost duse de Ioana Sîngeorzan, Elena Zaharia şi Luciana Mitrofan.

Sîngeorzan a învins-o pe Elizabet Abraamian cu 3-1 (12-10, 11-9, 6-11, 11-9), Zaharia a trecut de Liubov Tenţer cu 3-0 (11-6, 11-6, 11-7), iar Mitrofan a dispus de Natalia Malinina cu 3-0 (11-5, 11-5, 11-8).

Din echipă mai fac parte Adela Struna şi Evelyn Ungvari.

Selecţionata masculină a României a cucerit bronzul după ce a dispus de Spania cu 3-1, în finala mică.

Darius Movileanu a adus două puncte, 3-0 (12-10, 11-8, 11-9) cu Miguel Nunez şi 3-2 (11-7, 7-11, 11-3, 2-11, 11-6) cu Miguel Angel Pantoja, iar altul a fost câştigat de Andrei Teodor Istrate, 3-0 (11-7, 11-5, 11-6) cu Marc Miro. În alt meci, Pantoja a trecut cu 3-2 (5-11, 12-10, 10-12, 11-7, 13-11) de Eduard Ionescu.

Andrei Tomica şi Mihai Roşca sunt ceilalţi componenţi ai echipei.

Antrenorii loturilor sunt Mădălin Ionaşcu, Alexandru Gheorghe, Ionuţ Seni, Felicia Coneschi şi Elena Sebe.

La simplu feminin, Evelyn Ungvari a obţinut două victorii în grupă, 3-1 cu Hannah Holgersson (Suedia) şi 3-1 Janja Matijasec (Croaţia), dar a pierdut meciul cu Alexandra Chiriacova (Republica Moldova), 1-3.

Adela Struna a câştigat toate meciurile din grupă, 3-0 cu Ana Pedregosa (Spania), 3-0 cu Alina Janekova (Estonia) şi 3-0 cu Filippa Skjold-Hinze (Norvegia).

În primul tur la dublu junioare, perechea Evelyn Ungvari/Adela Struna a dispus de cuplul spaniol Elvira Rad/Jana Rieracu 3-1.

La simplu juniori, Andrei Tomica a câştigat ambele meciuri din grupă, 3-1 cu Madis Moos (Estonia) şi 3-0 cu Sharpel Elia (Cipru). În schimb, Mihai Roşca a pierdut în faţa elveţianului Mauro Scharrer, cu 0-3, dar l-a întrecut pe Iosif Elia (Cipru) cu 3-2.

La dublu mixt, în primul tur, perechea Andrei Tomica/Adela Struna a trecut de slovenii Ziga Zigon/Lea Paulin cu 3-2, iar Mihai Roşca şi Evelyn Ungvari au pierdut în faţa lituanienilor Lukas Rimkus/Laura Abaraviciute cu 1-3.

ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Fii la curent cu cele mai noi stiri.

Urmărește stiripesurse.ro pe Facebook

×
NEWSLETTER

Nu uitaţi să daţi "Like". În felul acesta nu veţi rata cele mai importante ştiri.