Echipa masculină a României, locul 13 în proba de short trail la Mondialele de alergare montană

Twitter
romania drapel steag tricolor

Echipa masculină a României a ocupat locul al 13-lea în proba de short trail, joi, la Campionatele Mondiale de alergare montană de la Innsbruck-Stubai (Austria).

Victoria a revenit Marii Britanii, urmată în clasamentul pe echipe de Italia şi Franţa, scrie news.ro.

La individual masculin (45 km şi 3.200 m diferenţă de nivel), cea mai bună clasare a unui român a fost locul 18, ocupat de Leonard Mitrică, în 4 h 41 min 24 sec. Bogdan Damian s-a clasat pe 35, în 4 h 52 min 00 sec, Valentin Toma a fost al 56-lea, în 5 h 04 min 54 sec, iar Alex Blejdea a încheiat pe 95, în 5 h 34 min 30 sec. Victoria a revenit norvegianului Stian Hovind Angermund (4 h 19 min), urmat de britanicul Thomas Roach (4 h 21 min 18 sec) şi de italianul Luca Del Pero (4 h 22 min 04 sec).

La feminin, România a încheiat pe poziţia a 14-a, Franţa obţinând primul loc, urmată de Elveţia şi Statele Unite.

În cursa individuală, Andreea Pîşcu s-a clasat pe locul 51, în 5 h 59 min 26 sec, Raluca Burtea a fost a 79-a, în 6 h 28 min 39 sec, iar Oana Mihalcea a ocupat locul 58, în 6 h 07 min 56 sec. Cristina Simion a abandonat.

Medalia de aur a fost câştigată de o reprezentantă a Franţei, Clementine Geofrray (4 h 53 min 12 sec), podiumul fiind completat de elveţiencele Judith Wyder (4 h 55 min 13 sec) şi Theresa Leboef (5 h 09 min 29 sec).

Vineri va fi rândul probei de long trail (85 km şi 5.600 m diferenţă de nivel), pentru România urmând să alerge Raul Butaci, Andrei Preda, Cristian Manole, Cătălin Sorecău, Ianko Slovak.

Ziua de sâmbătă este rezervată curselor de mountain classic (15,5 km şi 760 m diferenţă de nivel), ăn care vor concura aceleaşi echipe ca în cursa de vertical uphill, adică Mădălina Florea, Liliana Dragomir, Magdalena Bosînceanu, Adelina Panaet, respectiv Rareş Miklos, Peter Herman, Marius Popa. România va avea reprezentaţi şi în concursul juniorilor (7,5 km şi 360 m diferenţă de nivel), pe Andrei Dascal, Ciprian Costin, Albert Munteanu şi Florin Gut.