Echipa națională de handbal feminin a României și-a aflat toate adversarele de la turneul preolimpic

elena florica handbal

Echipa națională de handbal feminin a României și-a aflat toate adversarele pe care le va întâlni la turneul preolimpic, care se va desfășura în luna martie 2020. Acest turneu este singura șansă a "tricolorelor" de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Duminică, 15 decembrie, selecționata Norvegiei a pierdut finala mică de la Campionatul Mondial din Japonia, în fața Rusiei, scor 28-33, și a încheiat turneul final pe locul patru.

În urma acestui meci, grupa a treia de la turneul preolimpic a fost completată: România, Norvegia, Muntenegru și Coreea de Nord, iar primele două clasate vor merge la Jocurile Olimpice.

Naționala pregătită de Tomas Ryde nu a avut un parcurs bun la Campionatul Mondial din Japonia. S-a calificat cu greu în grupele principale, după o victorie dramatică în fața selecționatei Ungariei, scor 28-27, dar nu a reușit să meargă mai departe la turneul final.