Echipa Restului Lumii a câştigat pentru prima oară în istorie Laver Cup

hellomagazine.com
Laver Cup Team World Team Europe

Echipa Restului Lumii a preluat duminică conducerea în turneul demonstrativ Laver Cup de la Londra. Echipa Europei conducea după primele două zile cu 8-4, dar Restul Lumii a trecut în frunte, după ce s-a impus în primele două meciuri din ziua a treia.

Tiafoe l-a învins pe grec în 3 seturi, cu 1-6, 7-6 (11), 10-8, într-o oră și 48 de minute, potrivit Mediafax.

Tsitsipas a făcut un prim set excepțional, câștigat cu un categoric 6-1, care dădea impresia că confruntarea dintre Team Europe și Team World va fi dusă în meci decisiv.

Scorul dintre cele două echipe, înainte de meciul Tsitsipas și Tiafoe, era 10-8 pentru Restul Lumii.

Americanul a făcut un set secund mult mai bun, nicunul din cei doi combatanți necedându-și serviciul.

În tiebreak, Tsitsipas a avut 4 mingi de meci, nereușind să valorifice niciuna, setul fiind adjudecat cu 13-11 de Tiafoe.

Meciul s-a decis în supertiebreak, pe care americanul l-a câștigat cu 10-7, aducând victoria pentru echipa Restului Lumii.

Cele 3 puncte oferite pentru o victorie în ziua a treia, au făcut ca Team World să ducă scorul la 13-8, scor la care echipa condusă de John McEnroe a intrat în posesia trofeului.

În primele două meciuri ale zilei, Felix Auger-Aliassime și Jack Sock i-au învins la dublu pe Matteo Berrettini și Andy Murray, cu 2-6, 6-3, 10-8, iar același Felix Auger-Aliassime a trecut în două seturi de Novak Djokovic, cu 6-3, 7-6 (3).