Echipa Swansa City se califică în finala play-off-ului pentru promovarea în prima ligă a campionatului de fotbal al Angliei

ilfovsport.ro
minge fotbal

Echipa Swansa City s-a calificat în finala play-off-ului pentru promovarea în prima ligă a campionatului de fotbal al Angliei, după ce a reuşit să se impună cu scorul general de 2-1 în faţa formaţiei Barnsley, într-o partidă disputată sâmbătă.

Învingătoare cu 1-0 în deplasare, în meciul tur, Swansea a remizat pe Libery Stadium, în faţa a 3.000 de spectatori, în manşa secundă a duelului cu Barnsley (1-1) din semifinalele play-off-ului, rezultatul fiindu-le suficient galezilor pentru a accede în finala care va avea loc în data de 29 mai, pe stadionul Wembley din Londra.

Swansea City se va lupta pentru promovare cu formaţia Brentford, care nu a mai evoluat în elita fotbalului englez de trei sferturi de secol, iar anul trecut a fost învinsă de Fulham în finala play-off-ului (1-2), scrie Agerpres.ro.

Brentford a învins sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formaţia Bournemouth, în faţa căreia se înclinase la limită în meciul tur (0-1)

Rezultate înregistrate sâmbătă în semifinalele play-off-ului pentru promovarea în Premier League

Brentford - Bournemouth 3-1 (în tur 0-1)

Au marcat: Ivan Toney (16 - penalty), Vitaly Janelt (50), Marcus Forss (81), respectiv Arnaut Danjuma (5).

Bournemouth a evoluat în zece jucători din minutul 28, după eliminarea lui Chris Mepham.

Swansea City - Barnsley 1-1 (în tur 1-0)

Au marcat: Matt Grimes (39), respectiv Cauley Woodrow (71)

Câştigătoarea finalei play-off-ului se va alătura echipelor Norwich City şi Watford, primele două clasate în Championship, care au obţinut promovarea directă în prima ligă engleză.

Fulham, West Browmich Albion şi Sheffield United vor evolua din sezonul viitor în liga secundă, după ce s-au clasat pe ultimele trei locuri din Premier League.