Egal pentru adversare: ASA TG. Mureş şi ACS Poli, meci fără goluri

botosani asa tg mures

ASA Târgu Mureș a remizat pe teren propriu, 0-0 cu ACS Poli, într-o ultimă încercare a ardelenilor de a se menține în lupta pentru evitarea retrogradării. ACS Poli a avut un gol anulat corect după doar 6 minute de joc, când Henrique a marcat din poziție neregulamentară. Doar 5 minute mai târziu, Bărbuț a ratat cea mai mare ocazie a meciului, la o lansare a lui Henrique. Bărbuț l-a driblat pe Pap și a șutat, dar balonul a lovit bara și a fost apoi respins de apărătorii mureșenilor.

Elevii lui Ionuț Popa au mai ratat o ocazie importantă de a marca în finalul primei reprize, când șutul lui Cânu a trecut peste poartă. ASA a fost formația mai prezentă în atac în startul părții secunde, dar ACS Poli ar fi putut da lovitura pe final, când șutul lui Mailat a fost respins incredibil de Pap. ACS Poli este pe locul 5 în play-out, în timp ce ASA Târgu Mureș este tot mai departe de salavarea de la retrogradare. Ardelenii ocupă ultima poziție, cu doar 11 puncte.