Eintracht Frankfurt, locul nouă în Bundesliga, a reziliat contractul cu compania rusă de software Kaspersky cu efect imediat, transmite DPA, citat de Agerpres.
Clubul din Frankfurt a luat această decizie după un avertisment din partea Oficiului federal german de securitate a informaţiei (BSI), care susţine că programele antivirus Kaspersky nu ar mai trebui utilizate pentru a minimiza riscul unor atacuri cibernetice din Rusia.
BSI a opinat că ameninţările Rusiei către Uniunea Europeană, NATO şi Germania după invazia Ucrainei au crescut riscul unor asemenea atacuri cibernetice.
''Întotdeauna am spus clar că ne bazăm pe continuarea parteneriatului nostru cu Kaspersky pe fapte şi atitudine, nu pe naţionalităţi, a declarat directorul general de la Frankfurt, Axel Hellmann, într-un comunicat. Avertismentul BSI reprezintă o schimbare decisivă în situaţia factuală şi prin urmare în încrederea noastră în capacitatea Kaspersky de a oferi protecţie prin produsele şi serviciile sale. Am informat conducerea Kaspersky că anulăm acordului de sponsorizare cu efect imediat''.
Eintracht Frankfurt, locul nouă în Bundesliga, a reziliat contractul cu compania rusă de software Kaspersky
Explorează subiectul
Articole Similare

25
Beatrice Romanescu, aleasă vicepreşedinte executiv al Federaţiei Internaţionale de Tenis de Masă
25

17
Brazilia a învins Senegalul (2-0), într-un meci amical la Londra
17

2.355
Posibilele adversare ale României la barajul pentru CM 2026: Cum arată drumul spre Mondial
2.355

25
Santiago Bernabeu, arena grupării Real Madrid, găzduieşte un meci de fotbal american
25

24
Irlanda, victorie categorică în faţa Australiei (46-19), la Dublin
24

118
Mircea Lucescu critică dur condițiile de la Zenica: 'O rușine să joci așa'
118

83
Carlos Alcaraz, adversarul lui Jannik Sinner în finala Turneului Campionilor
83

33
Cupa României la hochei pe gheaţă: victorii pentru ACSHC Fenestela 68, CSA Steaua Bucureşti şi Red Hawks Bucureşti
33

37
Scrimera Bianca Benea (CSM Oradea) a cucerit Cupa României la spadă
37

88
România a obţinut medalia de argint în proba pe echipe, sâmbătă, la Campionatele Europene de gimnastică aerobică pentru seniori de la Ganja
88

108
Cupa Mondială 2026: tensiune maximă în grupele B şi C. Totul se joacă până în ultima etapă
108

9.549
'O ruşine! Nu mă întrebaţi, pentru că nu răspund nimic': Mircea Lucescu, declarații pline de dezamăgire, după umilința cu Bosnia
9.549

134
'E vina mea, trebuia să dau mingea afară': Valentin Mihăilă și-a turnat 'cenușă' în cap, după eșecul cu Bosnia
134


















Comentează