Emiliano Martinez, portarul selecţionatei Argentinei, nou record la echipa națională

eurosport.com
Emiliano Martinez

Portarul Argentinei, Emiliano Martinez, a doborât joi seară un nou record la echipa națională, în victoria cu 1-0 în fața Paraguayului.

Martinez a ieșit în evidență pentru Argentina joi seară, înregistrând al șaptelea meci consecutiv fără gol primit, de la câștigarea Cupei Mondiale FIFA 2022 în decembrie. Cele 609 minute de joc reprezintă un nou record al echipei naționale a Argentinei, conform News.ro.

"El continuă să scrie istorie cu recordurile sale. Sper să nu se termine niciodată", a declarat după meci colegul său Rodrigo De Paul despre performanța lui Martinez.

Argentina este pe primul loc în grupa sa din calificările pentru Cupa Mondială, cu trei victorii din trei meciuri. Ceea ce face și mai valoroasă realizarea lui martinez este faptul că Lionel Messi nu a jucat în victoria contra Boliviei, iar în meciul cu Paraguay a intrat doar în repriza secundă.

La Albiceleste revin în acțiune marți, împotriva Peru, într-o nouă rundă de calificare la Cupa Mondială, în zona Conmebol.