Emma Răducanu a abandonat în primul tur al turneului WTA de la Guadalajara, Mexic

Inquam Photos / Simion Tataru
Inquam Emma Răducanu

Jucătoarea britanică de tenis Emma Răducanu a abandonat în primul tur al turneului WTA de la Guadalajara (Mexic), dotat cu premii totale în valoare de 239.477 de dolari, la care a fost desemnată favorita numărul 1, conform Agerpres.

Răducanu (19 ani), campioana en titre de la US Open, al cărei tată este român, s-a retras de pe teren în setul al treilea al meciului cu australianca Daria Saville Gavrilova, la scorul de 5-7, 7-6 (7/4), 4-3, după 3 ore şi 36 minute de joc, acuzând probleme la şold.

Conform site-ului WTA Tour, acesta este cel mai lung meci disputat de la debutul sezonului în circuitul profesionist feminin. Anterior, cel mai lung joc din 2022 a durat 3 ore şi 9 minute şi a fost cel câştigat de jucătoarea muntenegreană Danka Kovinic în faţa sud-coreencei Jan Su-Joen la Australian Open (6-3, 2-6, 6-4).

În turul următor, Saville o va avea ca adversară pe Caroline Dolehide din Statele Unite, venită din calificări, car a dispus cu 4-6, 6-3, 6-4, de chinezoaica Zhu Lin.

Rezultate - turul 1:
Chloe Paquet (Franţa) - Rebeka Masarova (Spania) 7-5, 7-5
Maria Camila Osorio (Columbia/N.4) - Viktoria Tomova (Bulgaria) 6-4, 6-3
Hailey Baptiste (SUA) - Viktoria Kuzmova (Slovacia) 6-3, 6-3
Wang Xinyu (China) - Panna Udvardy (Ungaria) 6-4, 4-6, 6-1
Sara Sorribes (Spania/N.3) - Katie Volynets (SUA) 6-4, 6-1
Daria Saville (Australia) - Emma Răducanu (Marea Britanie/N.1) 5-7, 7-6 (7/4), 4-3 (abandon Răducanu)
Caroline Dolehide (SUA) - Zhu Lin (China) 4-6, 6-3, 6-4