Emoţii şi lacrimi la primul meci al celor de la Chapecoense după tragedia aviatică / VIDEO

theguardian.com
Chapecoense

Jucătorii formației Chapecoense, care au supraviețuit în urma accidentului aviatic din Columbia au primit Copa Sudamericana. În cadrul unei ceremonii emoționante, cei trei jucători rămași în viață, soțiile și copiii fotbaliștilor care și-au pierdut viața au intrat pe teren pentru a primi medaliile atribuite soților lor.

Chapecoense a disputat prima partidă după tragedia aviatică din Columbia, în care și-au pierdut viața 71 de persoane. Formația braziliană și-a prezentat noua echipă într-un amical jucat în compania celor de la Palmeiras. În minutul 24 a avut loc un moment istoric, Douglas Grolli marcând primul gol pentru Chapecoense în noua formulă. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, conform unimedia.info.

În minutul 71 al meciului, toți spectatorii s-au ridicat în picioare, aceștia aplaudând în onoarea celor 71 de victime ale tragediei, conform unimedia.info. Toate încasările obținute în urma acestei partide vor fi donate familiilor victimelor accidentului aviatic.