Cu Răzvan Marin integralist, Empoli a învins-o pe Sassuolo, 1-0, și este la a treia victorie a sezonului în Serie A

Răzvan Marin

Empoli, echipa mijlocaşului român Răzvan Marin, a învins la limită pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formaţia Sassuolo, sâmbătă, într-o partidă din etapa a 13-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Gazdele s-au impus prin golul marcat în repriza secundă de Tomasso Baldanzi (64).

Răzvan Marin a fost integralist în acest joc şi a primit un cartonaş galben în minutul 27, scrie agerpres.ro.

În urma acestui succes, al treilea de la debutul actualei ediţii din Serie A, Empoli a urcat pe poziţia a 12-a, distanţându-se de zona retrogradabilă a clasamentului.

Într-un alt meci disputat sâmbătă, Salernitana şi Cremonese au terminat la egalitate, 2-2. Au marcat: Krysztof Piatek (3) şi Lassana Coulibaly (38) pentru Salernitana, gazda acestei întâlniri, respectiv David Okereke (12) şi Daniel Ciofani (89).

Portarul Ionuţ Radu şi fundaşul Vlad Chiricheş, ambii accidentaţi, nu au făcut parte din lotul lui Cremonese, care ocupă în prezent locul 18 (retrogradabil).