Eric de Oliveira a plâns de fericire după ce a câștigat Cupa României: 'De 12 ani sunt aici în România şi mi-am propus să fiu fotbalist mare'

Fanatik
 Eric de Oliveira

Fotbalistul echipei FC Viitorul, Eric de Oliveira, a delcarat, sâmbătă seară, după câştigarea Cupei României, că a aşteptat 12 ani pentru a obţine un astfel de succes în România, informează News.ro.

El a plâns la interviul acordat pe teren pentru Digi Sport. “De 12 ani sunt aici în România şi mi-am propus să fiu fotbalist mare, să iau trofee. Dumnezeu mi-a dat în seara asta. Am aşteptat 12 ani. Băieţii au alergat, au muncit şi meritau victoria. Am muncit şi băieţii tineri merită, nu eu”, a spus Eric.

Formaţia FC Viitorul a câştigat Cupa României, sâmbătă seară, pe stadionul Ilie Oană din Ploieşti, învingând în finală echipa Astra Giurgiu, cu scorul de 2-1, după prelungiri. Giurgiuvenii au condus cu 1-0 din minutul 41 şi au rămas în inferioritate numerică în minutul 81.

Au marcat: Denis Alibec ’41 / Virgil Ghiţă ’76, Eric ‘106

FC Viitorul a jucat în premieră finala Cupei României, iar pentru Astra a fost a treia finală.