Este Joe Biden tratat pentru Parkinson? Casa Albă, reacție oficială despre această informație

Autor: Daniel Mihai Dragomir

Publicat: 09-07-2024

Actualizat: 09-07-2024

Article thumbnail

Sursă foto: yahoo.com

"The New York Times" a dezvăluit luni că un specialist în boala neurodegenerativă Parkinson a vizitat Casa Albă de opt ori în opt luni, între vara lui 2023 şi primăvara acestui an, dar purtătoarea de cuvânt a preşedintelui Joe Biden a încercat să stăpânească valul de speculaţii stârnit de acest articol articol, relatează AFP, citat de news.ro.

"Este preşedintele (Joe Biden) tratat pentru Parkinson? Nu. (...) Ia el medicamente pentru Parkinson? Nu", a declarat luni purtătoarea sa de cuvânt, Karine Jean-Pierre, fără să precizeze pe cine a venit să vadă acest specialist sau în ce scop a venit la Casa Albă. Jean-Pierre a invocat obligaţia de "confidenţialitate".

Ea a precizat că Joe Biden a fost consultat un neurolog de trei ori în timpul controalelor sale anuale, dintre care ultimul a fost făcut public în februarie, şi că a fost testat în acest context pentru diferite boli neurodegenerative, teste care au avut rezultate negative.

content-image

Joe Biden le-a spus congresmenilor democraţi că "nu a fost orb" la "îngrijorările" exprimate după duelul televizat cu adversarul său Donald Trump, în vârstă de 78 de ani, în timpul căruia a părut foarte obosit şi confuz. Dar într-o convorbire difuzată în timpul emisiunii matinale de la MSNBC, el i-a atacat vehement pe fruntaşii din propriul său partid. "Cei care cred că nu ar trebui să candidez, să candideze împotriva mea (...) Să mă provoace la convenţia democrată" din august, a declarat furios Joe Biden.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri