Este OFICIAL: De luni, tenisul feminin are un nou lider mondial! Simona Halep nu a putut profita de schimbare

Instagram
Simona Halep

Simona Halep a abandonat meciul din sferturile de finală de la turneul Rogers Cup. Fostul lider mondial a acuzat o accidentare la gleznă în partida cu Marie Bouzkova, iar după 50 de minute și-a luat rămas bun de la spectatorii din Canada.

Cu toate acestea, Halep nu își va pierde poziția a patra din ierarhia mondială. Jucătoarea din Constanța va rămâne pe locul patru, după ce Elina Svitolina, care era favorita cu numărul șase la Toronto, a fost eliminată de la Rogers Cup, vineri seara, 9 august, de jucătoarea din America, Sofia Kenin, în două seturi, scor 7-6, 6-4.

Bianca Andreescu a ajutat-o pe Naomi Osaka să revină pe primul loc WTA. Sportiva din Canada cu origini românești a învins-o în sferturi pe Karolina Pliskova, scor 6-0, 2-6, 6-4, care era singura contracandidată a niponei. Astfel, de luni, 12 august, Osaka va reveni pe primul loc mondial, iar următoarele trei poziții vor fi ocupate astfel: Ashleigh Barty, Karolina Pliskova şi Simona Halep.