Estonia intenţionează să modifice reglementările de intrare în ţară legate de coronavirus de la 1 septembrie, informează miercuri dpa potrivit Agerpres.
Călătorii din ţări cu o rată de infecţie mai mare de 16 cazuri la 100.000 de locuitori vor putea alege dacă doresc să intre în carantină timp de 14 zile şi autoizolare sau să efectueze un test de coronavirus la sosirea în această ţară baltică membru al UE, a decis marţi guvernul de la Tallinn.
Până în prezent, Estonia cerea călătorilor din zone cu risc ridicat intrarea în carantină. Această măsură va fi acum completată de o procedură de testare în două etape.
"Aceasta este alternativa fiabilă ce permite călătoriile esenţiale şi protejează sănătatea publică", a scris ministrul de externe Urmas Reinsalu pe Facebook.
Potrivit guvernului, călătorii vor putea efectua un prim test la sosire şi vor trebui testaţi din nou cel mai devreme după o săptămână.
Dacă testul iniţial este negativ, persoana în cauză poate merge la muncă sau la cumpărături în magazine. Contactele inutile ar trebui evitate, potrivit unui comunicat al Cancelariei statului.
Estonia şi-a deschis frontierele pentru cetăţenii din ţările europene cu niveluri scăzute de infecţie cu coronavirus la începutul lunii iunie. Pentru cei care sosesc din ţări cu o rată de infecţie de până la 15 cazuri la 100.000 de locuitori, se cere carantina.
Estonia a înregistrat până în prezent 2.200 de infecţii confirmate şi 63 de decese legate de coronavirus.
Estonia va cere teste COVID-19 în loc de intrarea în carantină şi autoizolare
Articole Similare

16
Cercetătorii americani fac un anunț major: o nouă lume s-ar putea ascunde chiar în curtea noastră cosmică
16

137
Donald Trump aruncă bomba: Cuba, următoarea țintă a Statelor Unite
137

32
Tot mai multe state anunță repatrierea personalului neesențial de la misiunile diplomatice și consulare din Israel
32

407
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Forțele ucrainene au publicat imagini cu trupe ruse folosind muniții cu fosfor alb într-un atac asupra orașului Kostiantînivka
407

318
Țara cu peste 820 de limbi vorbite: Lucruri mai puțin știute despre țările lumii
318

710
Arhitectura globală de securitate, în pericol? Rusia contestă Consiliul pentru Pace al lui Trump - ce se întâmplă cu rolul ONU
710

7.942
VIDEO Trump face un nou anunț șocant: vrea să preia o altă țară / „Este o naţiune cu probleme serioase şi doresc ajutorul nostru. Rubio se ocupă de asta”
7.942

4.049
VIDEO Atacă Statele Unite în Iran? Ultimul anunț făcut de Trump
4.049

1.993
VIDEO Compania care a împărțit cea mai mare parte din profitul anual ca bonusuri pentru angajați. Regula a fost: „Luați cât puteți căra în brațe”
1.993

1.399
Românul care i-a scos din sărite pe britanici. Bărbatul refuză să demoleze un garaj construi ilegal: 'Este oribil'
1.399

114
Familia raportoarei ONU pentru teritoriile palestiniene ocupate a dat în judecată guvernul Trump
114

3.489
Macron face scandal în Europa și iese la atac! Avertisment pentru Comisia Europeană: „Vom fi intransigenţi!”
3.489

4.747
Tensiunea crește: MAE îi repatriază pe angajații ambasadei României din Israel
4.747

















Comentează