Uniunea Europeană trebuie să pună la punct rapid un euro digital pentru a reduce dependenţa blocului de companiile de plăţi dominante din SUA, a declarat miercuri comisarul pentru economie şi productivitate, implementare şi simplificare, Valdis Dombrovskis, transmite Reuters, potrivit Agerpres.
Banca Centrală Europeană lucrează la introducerea unui euro digital încă din 2020, pentru a-şi moderniza sistemul de plăţi şi a se asigura că banii săi rămân relevanţi într-o lume din ce în ce mai digitală. Progresul a fost lent, parţial din cauza lipsei de urgenţă politică în Europa, dar şi a unei anumite rezistenţe din partea sectorului bancar. Însă disponibilitatea administraţiei Trump de a folosi presiunea economică asupra Europei pentru a-şi atinge obiectivele, cum ar fi în cazul Groenlandei, a ajutat la revizuirea priorităţilor.
"Astăzi, peisajul plăţilor noastre este puternic dominat de furnizori non-europeni. Acest lucru ne face dependenţi de companiile deţinute de străini într-o lume din ce în ce mai polarizată şi fragmentată", a declarat Dombrovskis la Summitul Bancar European.
Aproape două treimi din toate tranzacţiile cu cardul din UE sunt acum gestionate de giganţii americani Visa şi Mastercard. Dombrovskis a spus că o astfel de dominaţie a făcut UE vulnerabilă. "Cedarea unui astfel de grad de control tehnologic asupra economiei UE către alţii ar putea împiedica capacitatea noastră de a acţiona autonom. Aceasta prezintă ameninţări reale la adresa rezilienţei şi securităţii noastre economice", a spus comisarul european.
Un euro digital, care să fie utilizat atât pentru achiziţiile online, cât şi pentru plăţile în magazine, ar rezolva această problemă, iar lucrările la acesta ar trebui accelerate, a adăugat Dombrovskis. "Europa are nevoie de un euro digital pentru era digitală. Acest euro digital ar trebui privit în contextul mai larg al îmbunătăţirii autonomiei strategice a Europei", a declarat Dombrovskis.
La finele anului trecut, cele 27 de guverne ale UE au convenit că îşi doresc un euro digital care să fie utilizabil oricând, oriunde, indiferent dacă utilizatorii sunt conectaţi la internet sau offline. Odată ce va finaliza negocierile cu Parlamentul European, BCE poate emite euro digital, despre care a estimat că ar putea fi operaţional în 2029.





























Comentează