Euro U21: Franța s-a impus duminică seara în fața Norvegiei, cu scorul de 1-0, într-un meci disputat la Cluj

frf.ro
under 21

Echipa naţională U21 a Franţei a învins duminică seara, la Cluj, formaţia similară a Norvegiei, scor 1-0, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European U21, informează news.ro.

Meciul de la Cluj, de pe Stadionul Dr. Constantin Rădulescu, nu a avut multe valenţe tehnice, fiind sărac în faze de poartă. Unicul gol al întâlnirii a fost înscris în minutul 57. Amine Adli a centrat în careu, de pe partea stângă, Arnaud Kalimuendo nu a reuşit să reia spre poartă, iar balonul a ajuns la Michael Olise, cel care a şi înscris. A fost primul său gol pentru naţionala U21 a Franţei, care s-a şi impus cu 1-0, deşi norvegienii au trecut pe lângă gol la ultimele faze ale meciului, atunci când au atacat şi cu portarul.

În clasamentul grupei D conduce Franţa, cu 6 puncte din două meciuri – deja calificată în sferturi, urmată de Italia pe locul secund – cu trei puncte. Urmează în clasament Elveţia – trei puncte şi Norvegia, care nu are nici un punct.

Ultimele două partide din grupă se dispută miercuri, de la aceeaşi oră, 21:45.

Elveţia – Franţa se joacă pe Stadionul Dr. Constantin Rădulescu, iar partida Italia – Norvegia se va desfăşura pe Cluj Arena.