Eurobasket: Campioana europeană en titre Spania, eliminată în semifinale de Slovenia

Autor: Cornel Dumitrescu

Publicat: 14-09-2017

Actualizat: 15-09-2017

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Campioana europeană en-titre la baschet masculin, Spania, a fost eliminată, joi, în semifinalele Eurobasket2017, la Istanbul, de reprezentativa Sloveniei, care s-a impus cu scorul de 92-72 (49-44). A doua semifinală le va opune, vineri, pe Rusia şi Serbia.

Cele patru echipe s-au calificat în semifinale după următoarele rezultate obţinute în sferturile de finală: Spania - Germania 84-72, Slovenia - Letonia 103-97, Grecia – Rusia 69-74 şi Serbia – Italia 83-67.

Finalele pentru medalii vor avea loc duminică, de asemenea la Istanbul. Naţionala României a încheiat grupa C a Eurobasket de la Cluj-Napoca pe ultimul loc, cu 5 puncte, ratând optimile de finală, cu cinci înfrângeri în faţa Spaniei, Croaţiei, Muntenegrului, Ungariei şi Cehiei.

Echipa naţională a României s-a calificat la acest turneu final tocmai pentru că a fost una din cele patru gazde. Ultima participare a naţionalei la un Campionat European a fost la CE 1987 (Grecia), când a ocupat locul 12 (ultimul), iar acum a organizat o grupă pentru prima dată la masculin. La feminin, în 2015 au avut loc meciuri din două grupe în România.

Campioana europeană en-titre este Spania, care are 12 medalii continentale, din care trei de aur (2009, 2011, 2015), titlul mondial în 2006, precum şi patru olimpice (trei de argint – 1984, 2008, 2012 şi una de bronz – Rio 2016). Potrivit noului calendar FIBA, următoarea ediţie a Campionatului European va avea loc abia în 2021, peste doi ani fiind programat Campionatul Mondial, în preliminariile căruia va evolua şi România, în premieră, conform news.ro.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri