Votul cu privire la Rezoluția împotriva României s-a încheiat de curând! Rezoluția Parlamentului European a trecut!
Votul reprezentanților României nu a fost unitar.
Imediat după vot, l-am contactat telefonic pe europarlamentarul PNL Mihai Țurcanu, unul dintre cei care au votat în favoarea Rezoluției PE!
Întrebat de reporterul nostru care sunt motivele votului său, Mihai Țurcanu a precizat:
“Am decis să votez astăzi, în plenul Parlamentului European, în favoarea Rezoluției atât de discutate. Motivul este unul asumat și are legătură cu evitarea unui dublu standard în comunicarea publică și politică.
M-am poziționat cu suficientă fermitate față de modul în care Guvernul PSD-ALDE înțelege să administreze relația pe care cei care conduc astăzi România o au cu Justiția, am sancționat, prin pozițiile mele publice, atacul concertat și continuu la Statul de Drept și nu voi accepta, sub nici o formă, ca reprezentant al românilor în Parlamentul European și ca simplu cetățean, concesii în ceea ce privește actul de Justiție și repetarea, în România, a unor evenimente similare cu cele din 10 august 2018.
Acesta a fost subiectul Rezoluției, motiv pentru care, deși înțeleg semantica politică și pricep paradigma în care România este sancționată public prin această Rezoluție și nu Guvernul PSD-ALDE, mi-am asumat acest lucru, indiferent care vor fi interpretările sau răstălmăcirile unora sau altora.
Modele democrațiilor consolidate, cele aflate la îndemâna oricărui Guvern din România și sistemul de valori ale spațiului comunitar nu trebuie negociate, sub nici o formă, în nici un context. Chiar dacă astăzi România a fost cea incriminată de textul Rezoluției și nu alianța toxică care guvernează, consider că este obligatorie consecvența politică și nu vremelnica geografie emoțională care ne poate duce în eroare.
Dincolo de astfel de momente deloc plăcute, rămâne să stabilim noi, românii, că se apropie momentul în care trebuie să recunoaștem că suntem ceea ce îndrăznim să fim!
Comentează