F1: Max Verstappen (Red Bull) a câştigat cursa de sprint de la Marele Premiu al Statelor Unite

Twitter @ Formula 1
Max Verstappen

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a câştigat, sâmbătă seara, cursa de sprint de la Marele Premiu al Statelor Unite, pe circuitul de la Austin (5,513 km), a 19-a etapa a Campionatului mondial de Formula 1, potrivit Agerpres.

Plecat din pole position în această cursă, Verstappen i-a devansat pe britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) şi pe monegascul Charles Leclerc (Ferrari), trecându-şi în cont a treia victorie în sprinturile din acest an.

În cursa propriu-zisă, care va avea loc în noaptea de sâmbătă spre duminică, Verstappen va pleca de pe poziţia a 6-a a grilei de start, din pole position urmând să pornească Leclerc.

După cum se ştie, Verstappen şi-a asigurat, la începutul lunii, al treilea său titlu de campion mondial de Formula 1, după ce a câştigat Marele Premiu al Qatarului, desfăşurat pe 8 octombrie pe circuitul Lusail, acumulând 433 de puncte în clasamentul general, suficiente pentru a nu mai putea fi ajuns de ocupanţii următoarelor două poziţii, mexicanul Sergio Perez şi britanicul Lewis Hamilton, indiferent de rezultatele ce se vor înregistra în ultimele 5 runde ale competiţiei.