Familia regala olandeza se intalneste cu familiile victimelor avionului doborat

Autor: A. Dumitrescu, Redactor

Publicat: 21-07-2014

Actualizat: 21-07-2014

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro



Regele şi regina se vor întâlni cu familiile în jurul orei 14.00 (15.00, ora României), într-un loc situat în apropiere de oraşul Utrecht, alături de premierul olandez Mark Rutte.

Dintre cele 298 de persoane de la bordul avionului Boeing 777 al companiei Malaysia Airlines, prăbuşit joi în estul Ucrainei, 193 erau cetăţeni olandezi. Avionul a fost cel mai probabil doborât de o rachetă.


Cadavrele victimelor se află la Torez, în estul Ucrainei, într-o zonă controlată de separatiştii proruşi, iar olandezii sunt furioşi că trupurile nu au putut fi încă repatriate.

Familia regală a refuzat să precizeze ce a făcut în acea zi, pe fondul criticilor privind tăcerea regelui de la anunţul catastrofei, joi seara. Acesta a reacţionat prin intermediul unui comunicat joi seara, dar nu s-a adresat încă naţiunii.

Regele şi regina au semnat vineri într-un registru de condoleanţe în memoria victimelor.

Mediafax
Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri