Farage, 'gură de aur': 'Va fi un an mult mai rău pentru adversarii lui Trump şi ai Brexitului'

Autor: Cristian Gheorghe

Publicat: 24-11-2016

Actualizat: 24-11-2016

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Liderul formaţiunii eurosceptice britanice UKIP, Nigel Farage, promotorul Brexitului despre care preşedintele ales al SUA, Donald Trump, a scris că ar fi un ambasador 'grozav' la Washington, a ironizat-o pe Theresa May, premierul britanic, cu o pretinsă recepţie diplomatică din care nu au lipsit ciocolata şi şampania, relatează agenţia Reuters, potrivit agerpres.

În urmă cu câteva zile, guvernul condus de Theresa May a respins sugestia lui Donald Trump privind numirea lui Farage în postul de ambasador la Washington, replicând că postul 'nu este liber' şi că Marea Britanie are 'deja un excelent ambasador în Statele Unite'.

Summit-ul Ucraina-UE se desfăşoară la Bruxelles într-un context internaţional tensionat

La o petrecere organizată la hotelul Ritz din Londra, Farage a fost ovaţionat de susţinătorii lui financiari, înainte de a le oferi oaspeţilor piramide din bomboane de ciocolată Ferrero, o aluzie ironică la un cunoscut clip publicitar de televiziune, ce prezintă bomboanele drept alegerea preferată a diplomaţilor.

Nigel Farage a lăudat ceea ce a numit 'revoluţia politică' adusă de Brexit şi apoi de alegerea lui Trump, pe care liderul UKIP l-a susţinut într-un miting de campanie.

'Pentru cei aflaţi aici care nu sunt tocmai fericiţi cu ce s-a întâmplat în 2016, am nişte veşti cu adevărat proaste pentru voi: va fi cu mult mai rău anul viitor', le-a spus Farage oaspeţilor de pe scările hotelului, în râsete şi ovaţii.

Imagini SPECTACULOASE cu aterizarea unui elicopter în mijlocul oceanului FOTO/VIDEO

'Suspectez că va fi un alt mare şoc seismic în politica britanică, poate la următoarele alegeri', a mai spus Farage, deplângând că Marea Britanie este condusă în continuare de 'clasa politică profesionistă de carieră'.

Întrebat la postul de televiziune ITV în legătură cu ambiţiile lui Farage de a deveni ambasador, ministrul de finanţe Philip Hammond a răspuns că, dacă va avea vreodată nevoie de sfatul liderului UKIP, îi ştie numărul de telefon. 'Spuneţi-i însă să nu stea cu sufletul la gură', a adăugat Hammond, potrivit Reuters.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri