Twitter
Petrolul Ploiesti

FC Argeş - Petrolul Ploieşti 3-0 şi piteştenii merg la barajul pentru menţinerea în prima ligă.

Echipa FC Argeş a învins vineri, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia Petrolul Ploieşti, într-un meci din ultima etapă a play-out-ului din Superligă. FC Argeş va juca barajul pentru menţinerea în Superligă, informează News.ro.

Piteştenii au deschis scorul în minutul 27, când Tofan a împins în plasă pasa oferită de Calcan în faţa porţii adverse. Ploieştenii, care au dominat prima repriză, având şi o bară, au reuşit să marcheze în minutul 51. Grozav a trimis pentru Irobiso, care a pătruns în careu şi a înscris, dar golul a fost anulat, după consultarea VAR, pentru o poziţie de ofsaid. Petrolul a rămas în zece oameni în minutul 62, după o intrare a lui Robert Moldoveanu la Rizzi. Arbitrul Marcel Bîrsan a acordat iniţial cartonaşul galben, dar a fost chemat la VAR şi a schimbat decizia, eliminându-l pe Moldoveanu. Oaspeţii au rămas în nouă jucători, Irobiso fiind şi el eliminat după un duel cu Dobrosavlevici, însă Bîrsan a acordat cartonaşul roşu doar după intervenţia VAR. Pe final, în minutul 86, Jakolis l-a găsit perfect pe Jobello şi acesta a majorat scorul la 2-0, iar în minutul 90+2 Jakolis a transformat extraordinar o lovitură liberă stabilind scorul final, 3-0 pentru FC Argeş.

FC Argeş a adunat 24 de puncte şi a terminat pe locul 8, iar Petrolul s-a clasat pe 3, cu 34 de puncte.

FC ARGEŞ: Straton - Tofan, Dobrosavlevici, Zebic, Rizzi (Jakolis 64) – Njike (Mimito Biai 75), Meza Colli, Bassong (Y. Pîrvu 90+3) - Jobello, Garita (Koubemba 90+3), Calcan. ANTRENOR: Bogdan Argeş Vintilă

PETROLUL: Vâlceanu – Felix Mathaus, Meijers, R. Grigore (Dumitriu 67) - Doua, Diomande (R. Moldoveanu 58), Jefferson (Seto 89), Jair (M. Ioniţă 89), V. Ţicu - Irobiso, Grozav (R. Bucur 89). ANTRENOR: Florin Pârvu

Cartonaşe galbene: Jobello 77 / Doua 15, Grozav 82, Meijers 83, V. Ţicu 87

Cartonaşe roşii: Robert Moldoveanu (Petrolul) min. 62, Irobiso (Petrolul) min. 72

Arbitri: Marcel Bîrsan - Radu Adrian Ghinguleac, Ovidiu Artene - Bogdan Dumitrache

Arbitri VAR: Horia Gabriel Mladinovici - Andrei Constantinescu

Observator: Nicolae Marodin