FC Barcelona se califică în semifinalele Cupei Spaniei cu un scor de handbal: 6-1 împotriva FC Sevilla

FC Barcelona siglă

FC Barcelona a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 6-1 (2-0), formaţia FC Sevilla, în manşa a doua sferturilor de finală ale Cupei Spaniei. În meciul tur, FC Sevilla se impusese cu 2-0, relatează News.ro.

Philippe Coutinho '13 (p) şi '53, Rakitici '31, Sergi Roberto '54, Luis Suarez '89 şi Messi 90+2 au marcat golurile catalanilor. În tabăra oaspeţilor, Guilherme Arana '67 a înscris la 0-4, iar Ever Banega a ratat un penalti în minutul 27, la 0-1.

Într-un alt meci din manşa a doua sferturilor de finală, Betis Sevilla a trecut de Espanol, cu 3-1, după prelungiri, pe teren propriu. După 90 de minute scorul a fost 1-1, la fel ca în prima manşă (Lo Celso '76 / Leo Baptistao '33). Sergio Leon '95 şi Mandi '99 au adus calificarea formaţiei Betis în semifinale.

În penultimul act a mai obţinut calificarea echipa Valencia. Joi, se dispută ultima partidă din manşa a doua a sferturilor, Girona - Real Madrid (2-4, în tur).