FC Barcelona, victorie categorică pe terenul formaţiei Atletico Madrid (3-0), în Primera Division

sports.fr
fc barcelona

Echipa FC Barcelona a învins în deplasare, cu scorul de 3-0, formaţia Atletico Madrid, duminică seara, în derby-ul etapei a 29-a a campionatului de fotbal al Spaniei, potrivit Agerpres.

Portughezul Joao Felix, jucător împrumutat de Atletico Madrid la FC Barcelona, a deschis scorul pe stadionul Metropolitano, în minutul 38, fructificând o pasă a polonezului Robert Lewandowski, cel care a mărit apoi avantajul catalanilor, imediat după pauză (47).

Lewandowski a recidivat apoi după o oră de joc, oferindu-i un assist perfect tânărului Fermin Lopez, care a închis tabela în minutul 65.

Portarul român Horaţiu Moldovan a fost rezervă la Atletico Madrid.

În urma acestei victorii, FC Barcelona a urcat pe locul secund în clasament, cu 64 de puncte, depăşind formaţia Girona, care a coborât pe poziţia a treia, cu 62 de puncte, după eşecul suferit sâmbătă pe terenul echipei Getafe (0-1).

Barca se află la opt puncte distanţă de marea sa rivală Real Madrid, liderul clasamentului, care a învins sâmbătă în deplasare, cu scorul de 4-2, formaţia Osasuna Pamplona.

Atletico Madrid (55 de puncte) a cedat în schimb locul al patrulea, care asigură participarea la viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, fiind depăşită de Athletic Bilbao (56 puncte), care a învins sâmbătă echipa românului Ianis Hagi, Deportivo Alaves (2-0), pe stadionul San Mames.

Rezultate:

Vineri

Real Sociedad - Cadiz 2-0

Au marcat: Mikel Merino (28), Zaharian (68).

Sâmbătă

Mallorca - Granada 1-0

A marcat: Raillo (85).

Osasuna Pamplona - Real Madrid 2-4

Au marcat: Budimir (7), Iker Munoz (90+1), respectiv Vinicius Junior (4, 64), Dani Carvajal (18), Brahim Diaz (61).

Getafe - Girona 1-0

A marcat: Jesus Santiago Perez ''Yellu'' (34).

Athletic Bilbao - Deportivo Alaves 2-0

A marcat: Guruzeta (32, 37).

Ianis Hagi a fost rezervă la Alaves şi a intrat în joc în minutul 58.