FC Botoșani - CFR Cluj 2-1 / VIDEO

cfr cluj botosani

FC Botoșani a învins pe teren propriu CFR Cluj, scor 2-1, în etapa a 22-a din Liga 1 și moldovenii au urcat pe locul 10, cu 23 de puncte, la egalitate cu formația ardeleană.

Băieții lui Cristi Pustai au deschis scorul în minutul 30, cînd Ngadeu a reluat perfect cu capul o minge venită din corner de la Martinus.

Botoșaniul și-a majorat diferența în prelungirile primei reprize, după o acțiune personală a lui Martiuns, care a driblat în careu și i-a pasat lui Fulop, acesta din urmă marcînd în poarta lui Vîtcă.

Scorul final a fost stabilit de Cristian Lopez, în minutul 79, după un șut de la marginea careului de 16 metri. Astfel, FC Botoșani a ajuns la 3 victorii consecutive, aceasta fiind prima din istoria moldovenilor cu CFR.