FC Sevilla s-a calificat în optimile Cupei Spaniei după 1-0 cu Leganes

Sevilla Liverpool

Echipa FC Sevilla, deţinătoarea trofeului Europa League, s-a calificat cu emoţii în optimile de finală ale Cupei Spaniei la fotbal, impunându-se la limită în deplasare, cu scorul de 1-0 după prelungiri, în faţa formaţiei Leganes, retrogradată în liga secundă la finalul sezonului trecut, noteaă Agerpres.

Elevii antrenorului Julen Lopetegui, fostul selecţioner al Spaniei, s-au impus prin golul marcat în minutul 96 de argentinianul Lucas Ocampos.

Într-un alt meci, echipa de primă ligă Deportivo Alaves a suferit un eşec umilitor pe terenul divizionarei secunde Almeria. Oaspeţii au evoluat, însă, în zece jucători din minutul 35, după eliminarea lui Tomas Pina. Golurile învingătorilor au fost marcate de Umar Sadiq (8, 45), Aketxe (45+1), Rodrigo Battaglia (52 - autogol) şi Juan Villar (81 - penalty).

Girona este altă echipă din eşalonul secund al fotbalului spaniol care a reuşit să elimine sâmbătă o formaţie din Primera Division, impunându-se cu 2-0 în duelul cu Cadiz, prin dubla lui Valery Fernandez (48, 57).

Rezultate:
Almeria (D2) - Alaves 5-0
Pena Deportiva (D3) - Valladolid 1-4 după prelungiri
Girona (D2) - Cadiz 2-0
Fuenlabrada (D2) - Levante 2-4 la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri)
Leganes (D2) - FC Sevilla 0-1 după prelungiri
Rayo Vallecano (D2) - Elche 2-0

Celelalte partide din şaisprezecimile de finală ale Cupei Spaniei se vor disputa pe 17, 20 şi 21 ianuarie.