FCSB s-a calificat în turul doi al al Europa League, după 4-1, la general, cu Milsami Orhei: Următoarea adversară vine din Armenia

Inquam Photos / Octav Ganea
Inquam Gigi Becali

FCSB s-a calificat în turul 2 al preliminariilor Europa League! După victoria din tur cu Milsami Orhei, 2-0, vicecampioana României s-a impus cu 2-1 în retur, pe terenul moldovenilor. FCSB a marcat ambele goluri în prima repriză.

Tabela a fost deschisă de tânărul Cristian Dumitru (minutul 4), care a marcat din interiorul careului, după o pasă a lui Răzvan Oaidă. Acesta din urmă a mărit diferența cu 3 minute înaintea finalului primei reprize, după o pasă a lui Dumitru. Milsami Orhei a ieși mai mult la joc în partea secundă și a marcat primul și singurul gol al ”dublei” imediat după pauză (minutul 47), prin Vadim Bolohan. În turul 2 al competiției, FCSB va juca împotriva lui Alaşkert.

Milsami Orhei: Chirinciuc - Jardan, Crăciun, Bolohan, Plătică - Onică, Rusnac (Nazar ’81) - A. Antoniuc, Andronic, Stînă (Zagaevshi ’67) - M. Antoniuc. Antrenor: Veaceslav Rusnac

FCSB: Vlad - Belu, Cristea, Planic, Roman - Oaidă, Nedelcu, Tănase (Popescu ’72) – Man (Ion ’64), Dumitru, Coman (Hora ’58). Antrenor: Bogdan Andone

Alașkert s-a calificat în turul secund după ce a trecut de echipa Makedonija GP, cu scorul de 6-1 la general. Armenii s-au impus cu 3-1 în tur, la Erevan, respectiv cu 3-0 în returul din Macedonia de Nord. Joi, s-a impus la Skopje graţie golurilor marcate de Uros Nenadovic ('21), Thiago Galvao ('68) şi Taron Voskanyan ('74).