FCSB s-a făcut de râs: A fost ELIMINATĂ de kazahi din Europa Conference League - Moruțan, feblețea lui Gigi Becali, a îngropat echipa

Gigi Becali

FCSB s-a făcut de râs în Europa Conference League și a devenit prima echipă din istoria fotbalului românesc care este eliminată de un club din Kazahstan.

FCSB a fost eliminată din Europa Conference League, după ce a fost învinsă de Şahtior Karaganda cu scorul de 5-3 la loviturile de departajare, joi, în manşa secundă a turului al doilea preliminar, pe Stadionul ''Vazghen Sargsian'' din Erevan, într-un meci în care echipa kazahă s-a impus şi după prelungiri, cu 2-1 (1-0, 2-1).

Au marcat: Gabyshev ’11, Tattybayev ‘90+1 / Coman ‘76

FCSB a început partida cu o intervenție eronată a lui Vlad, care a respins în față șutul lui Bukorac, iar Gabyshevic, pe fază, a introdus mingea în poartă, din apropiere (1-0, min. 11).

Bucureștenii s-au mutat în jumătaea adversă și, după 2-3 ocazii mai puțin periculoase, în minutul 27 , Tănase a trimis mingea în bara transversală.

La pauză, Dinu Todoran i-a introdus pe Florinel Coman și pe Sorin Șerban.

După ce Vlad a scos două goluri ca și făcute, Florinel Coman a marcat primul său gol de la revenire, cu un șut din interiorul careului, egalând scorul returului și aducând FCSB în avantaj la general (1-1, min. 76).

Când partida părea încheiată și calificarea obținută, kazacii au marcat prin Tattybayev, în primul minut suplimentar, golul care a dus meciul în prelungiri, după ce inițial șutaseră în bară (2-1, min. 90+1)

În cele două reprize de prelungiri, nici una din formații nu și-a creat vreo ocazie importantă, cu excepția lui Dumitru, care a șutat puțin pe lângă poartă, din apropiere, în minutul 113.

S-a trecut la lovituri de departajare. După primele două serii, a fost egalitate. La a treia serie, kazaci au marcat, iar Moruțan a ratat.

În seria a patra au marcat din nou ambii jucători, kazacii marcând apoi lovitura decisivă, în seria a 5-a.

FCSB pierde astfel în fața lui Shakhtar Karagandy și este eliminată din cupele europene.

La loviturile de departajare, pentru FCSB au marcat Coman, Al. Creţu şi Vucur. A ratat Moruţan.

Pentru Şahtior Karagandî au marcat Rustemovic, Bukorac, Graf, Atanaskoski şi Tattybayev.

Decizia cu privire la locul de disputare a fost luată odată cu introducerea Kazahstanului pe lista roşie, ca urmare a creşterii numărului de infectări cu COVID-19 din această ţară.

Şahtior Karagandî: Shatskiy – Gabyshev (Kybyray ’61, Nurseitov ‘118), Mawutor, Graf, Buivolov, Atanaskoski – Najaryan (Nazymkhanov ’83), Bukorac, Mitosevic (Rustemovic ’83) – Sviridov (Omirtayev ’61), Shikavka (Tattybayev ’82). Antrenor: Andrei Finoncenko

FCSB: Vlad – V. Creţu (Haruţ ’91), Al. Creţu, Vucur, Radunovic (Şerban ’46)– Moruţan, Ov. Popescu (Perianu ‘113), Fl. Tănase (Dumitru ‘87) – Cordea, Ondrasek (Coman ’46), Oct. Popescu (Oaidă ’63). Antrenor: Dinu Todoran

Arbitri: Dragomir Draganov - Petar Nikolov Dzhuganski, Martin Dimitrov - Stanislav Todorov - toţi Bulgaria