FCSB se îndepărtează de titlu: a remizat cu FC Viitorul și este la cinci puncte distanță față de liderul CFR Cluj

FCSB

Formaţia FCSB a remizat, duminică, în deplasare, scor 1-1, cu echipa FC Viitorul, într-un meci din etapa a şasea a play-off-ului Ligii I, rezultat în urma căruia diferenţa în clasament a bucureştenilor faţă de liderul CFR Cluj este de cinci puncte, relatează News.ro.

Au marcat Ianis Hagi ’80 pentru FC Viitorul şi Gnohere ’68 pentru oaspeţi, într-un moment în care FCSB era în inferioritate numerică.

În minutul 61, de la oaspeţi a fost eliminat Romario Benzar, după ce a primit al doilea cartonaş galben. În minutul 75, a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat şi Vlad Achim, de la gazde.

FC Viitorul: Cojocaru - Mladen, Ţîru, V. Ghiţă, De Nooijer (Boboc ’57) - A. Ciobanu, Achim, Vînă - I. Hagi, Calcan (Eric ’69), G. Ganea (Drăguş ’46). Antrenor: Gheorghe Hagi

FCSB: Bălgrădean - R. Benzar, I. Cristea, Planic, Jr. Morais - Nedelcu, L. Filip - Man, fl. Tănase, Fl. Coman (Teixeira ’51) – Hora (Gnohere ’56). Antrenor: Mihai Teja

Cartonaşe galbene: Ţîru ’45, Achim ’72, ‘75/ Benzar ’26, ‘61

Cartonaş roşu: Achim ’74 / Benzar ‘61

Arbitri: Marius Avram - Ciprian Florin Danşa, Andrei Constantinescu - George Rădulescu

Observatori: Dan Victor Berbecaru, Paul Cazan

În primele două meciuri ale etapei a şasea din play-off, Universitatea Craiova a învins în deplasare Astra Giurgiu, scor 1-0, şi CFR Cluj s-a impus, tot în deplasare şi tot cu 1-0, în faţa echipei Sepsi.

CFR Cluj este lider în clasament, cu 41 de puncte, în timp ce FCSB, locul doi, are 36. Pe trei se află Universitatea Craiova, cu 33 de puncte, pe patru FC Viitorul, cu 30 de puncte, pe cinci Astra Giurgiu – 24 de puncte şi pe şase Sepsi – 20 de puncte.