Steaua a fost SPULBERATĂ de Sporting Lisabona: A fost 5-1 pentru portughezi

Steaua a ratat calificare în grupele Ligii Campionilor. Pe Arena Națională, Sporting Lisabona s-a impus cu 5-1. La pauză a fost 1-1. Junior Morais a marcat golul de onoare al Stelei. Vicecampioana României s-a calificat în grupele Europa League.

VEZI TOATE GOLURILE AICI

UPDATE Steaua e umilită. Sporting înscrie și golul 5. În min 88, Battaglia marchează și el.

UPDATE Min 75 Bas Dost marchează și el și Sporting are 4-1

UPDATE Min 64 Martins marchează pentru 3-1. Steaua nu mai are nicio șansă.

GOLUL MARCAT DE GELSON MARTINS

UPDATE Min 60 Acuna profită de o gafă a lui Enache și marchează pentru 2-1.

GOLUL MARCAT DE ACUNA

UPDATE Min 46 A intrat Tănase în locul lui Budescu.

UPDATE min 45 La pauză, Steaua e egala lui Sporting Lisabona. Vicecampioana României are nevoie de victorie pentru a se califica în grupele Ligii Campionilor.

Bruno paseaza pe culoar pentru Doumbia, pozitionat excelent la marginea careului Stelei. Sansa uriasa pentru Sporting, Nita este acolo! Iesire uriasa a portarului Stelei! Nita se si loveste in duel cu Doumbia, dar salveaza Steaua.

UPDATE Min 20: GOOOOL Steaua, GOOOL Junior Morais! Alibec șutează, Rui Patricio respinge până la Junior Morais, care împinge mingea în poartă. Steaua are nevoie de victorie în meci, altfel e eliminată.

AICI AI GOLUL MARCAT DE MORAIS PENTRU STEAUA!

UPDATE Minut cu ghinion pentru Steaua. Doumbia deschide scorul în minutul 13. Steaua e eliminată din drumul spre grupele Ligii Campionilor.

GOLUL MARCAT DE DOUMBIA

UPDATE A început meciul. Steaua are nevoie de victorie pentru a se califica. În caz de egal cu goluri, Sporting merge mai departe. Dacă nu se marchează, se ajunge la penaltiuri.

FCSB joacă prezența în grupele Ligii Campionilor, pe Arena Națională, cu Sporting Lisabona, în prezența a 51.000 de spectatori. O calificare, după 0-0 la Lisabona, i-ar aduce lui Gigi Becali 30 de milioane de euro. Antrenorul echipei FCSB, Nicolae Dică, va începe meciul cu Sporting Lisabona cu Constantin Budescu titular, miercuri seara, pe Arena Națională din București, în manșa a doua a play-off-ului Ligii Campionilor la fotbal.

Alături de Bucdescu, la mijloc roș-albaștrii vor începe cu Teixeira și Golofca, iar Denis Alibec va fi atacantul central. La închidere vor evolua Ovidiu Popescu și Lucian Filip.

Echipele de start:

FCSB: 1. Florin Niță — 44. Gabriel Enache, 6. Ionuț Larie, 15. Marko Momcilovic, 12. Junior Morais — 23. Ovidiu Popescu, 8. Lucian Filip — 80. Filipe Teixeira, 11. Constantin Budescu, 22. Cătălin Golofca — 7. Denis Alibec (căpitan). Antrenor: Nicolae Dică.

Rezerve: 33. Eduard Stăncioiu — 9. Harlem Gnohéré, 10. Florin Tănase, 13. Marian Pleașcă, 20. Vlad Achim, 29. William Amorim, 98. Dennis Man.

Sporting: 1. Rui Patrício — 92. Cristiano Piccini, 22. Jérémy Mathieu, 4. Sebastian Coates, 5. Fabio Coentrao — 16. Rodrigo Battaglia — 8. Bruno Fernandes, 23. Adrien Silva (căpitan) 9. Marcos Acuna, 77. Gelson Martins — 88. Seydou Doumbia. Antrenor: Jorge Jesus.

Rezerve: 18. Romain Salin — 10. Alan Ruiz, 11. Bruno César, 25. Radosav Petrovic, 28. Bas Dost, 45. Iuri Medeiros, 55. Tobias Figueiredo.

Arbitru: Cuneyt Cakir; arbitri asistenți: Bahattin Duran, Tarik Ongun; arbitri adiționali: Huseyin Gocek, Barîș Șimșek; arbitru de rezervă: Esat Sancaktar (toți din Turcia)