FCU Craiova a învins la Mediaş, pe U Cluj, cu 3-1. Golurile oltenilor au fost marcate de Chiţu

lpf.ro
liga 1

Echipa FCU Craiova a întrecut sâmbătă, în deplasare, formaţia U Cluj, scor 3-1, în etapa a treia din play-out-ul Superligii. Atacantul Craiovei, Chiţu, a reuşit un hat-trick, informează News.ro.

FCU Craiova a început în forţă partida de la Mediaş şi în minutul 7 conducea cu 2-0. Chiţu a deschis scorul în minutul 5, din pasa lui Asamoah, iar în minutul 7 tot Chiţu a înscris din centrarea lui Miron. Scorul a fost majorat în minutul 27, de acelaşi Chiţu, de această dată profitând de o pasă a lui Bauza. În minutul 53 clujeanul Miron a fost eliminat pentru un fault la Bahassa, după ce arbitrul Iulian Călin a consultat sistemul VAR. Scorul final a fost stabilit în minutul 90, când Duarte a trimis în propria poartă.

UNIVERSITATEA CLUJ: Gorcea - Martic, A. Miron, Ispas, Chipciu – Remacle (Fulop 46), G. Simion (Oancea 46), Bic, D. Nistor (I. Filip 58) – Thiam (Tescan 65), Tiago Gomes (I. Stoica 72). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

FCU CRAIOVA: I. Gurău - R. Negru, A. Duarte, Danny Henriques, Mascarenhas - Asamoah, Dr. Albu (I. Zanfir 89) – Piccolomo (M. Ilie 90), Bauza, Bahassa (G. Ganea 67) - Chiţu (Ibrahimi 76). ANTRENOR: Nicolo Napoli

Cartonaşe galbene: Ispas 71 / R. Negru 30

Cartonaş roşu: G. Miron 53

Arbitri: Iulian Călin - George Neacşu, Ciprian Danşa

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan - Mircea Ardelean.