Gigantul mondial de echipamente sportive Adidas a anunţat marţi că şi-a suspendat parteneriatul cu Federaţia Rusă de Fotbal, în contextul agresiunii militare a Rusiei asupra Ucrainei, scrie AFP, citat de Agerpres.
''Adidas îşi suspendă parteneriatul cu Federaţia Rusă de Fotbal cu efect imediat", a declarat un purtător de cuvânt al companiei, care în 2020 a realizat 2,9% din cifra de afaceri în Rusia, Ucraina şi regiunea CSI.
Aşa cum se ştie, Federaţia Internaţională de Fotbal (FIFA) şi Federaţia Europeană de Fotbal (UEFA) au anunţat, luni seara, într-un comunicat comun, suspendarea cluburilor şi echipelor naţionale din Rusia din competiţiile internaţionale ''până la noi ordine''.
În urma acestei decizii, Rusia a fost exclusă de la Cupa Mondială din 2022, al cărui turneu final va avea loc în Qatar, la finalul anului (21 noiembrie-18 decembrie).
Rusia urma să joace în martie un baraj cu Polonia în primul tur, iar dacă trecea apoi de turul al doilea al acestui play-off obţinea biletul pentru CM 2022, însă atât federaţia poloneză, cât şi potenţialele adversare ulterioare şi-au exprimat refuzul de a disputa acest baraj cu naţionala Rusiei, după invadarea Ucrainei.
Totodată, UEFA a anunţat ruperea, ''cu efect imediat'', a contractului de sponsorizare cu gigantul rus Gazprom, partener al forului continental din 2012.
Contractul era estimat la 40 de milioane de euro pe an de presa de specialitate şi acoperea Liga Campionilor, competiţiile internaţionale organizate de UEFA, precum şi EURO 2024, care va avea loc în Germania.
Spartak Moscova, ultima echipă din Rusia rămasă în cupele europene, a fost exclusă din Europa League, unde urma să joace în optimi contra formaţiei germane RB Leipzig.
De asemenea, naţionala feminină de fotbal a Rusiei nu va mai putea participa la turneul final al Campionatului European, EURO 2022, în iulie, în Anglia.
''Fotbalul este unit în totalitate şi susţine din plin toate persoanele afectate de războiul din Ucraina. Cei doi preşedinţi (Gianni Infantino, pentru FIFA, respectiv Aleksander Ceferin, pentru UEFA, n. red.) speră că situaţia din Ucraina se va îmbunătăţi semnificativ şi rapid, pentru ca fotbalul să poată fi din nou un vector de unitate şi de pace între popoare'', au explicat cele două organizaţii în comunicatul comun.
Deciziile FIFA şi UEFA vin după ce Comitetul Internaţional Olimpic a recomandat, luni, ca sportivilor din Rusia şi Belarus să le fie interzisă participarea la competiţiile internaţionale.
CIO a precizat că măsura luată de Comitetul său Executiv vine ca răspuns la invadarea Ucrainei de către Rusia şi după ''încălcarea Armistiţiului Olimpic de către guvernul rus şi guvernul belarus, prin susţinerea oferită de acesta''.
Federaţia Rusă de Fotbal rămâne fără echipamentul de joc de la Adidas: Suspendăm parteneriatul cu efect imediat
Explorează subiectul
Articole Similare

23
Cupa Mondială 2026: tensiune maximă în grupele B şi C. Totul se joacă până în ultima etapă
23

944
'O ruşine! Nu mă întrebaţi, pentru că nu răspund nimic': Mircea Lucescu, declarații pline de dezamăgire, după umilința cu Bosnia
944

34
'E vina mea, trebuia să dau mingea afară': Valentin Mihăilă și-a turnat 'cenușă' în cap, după eșecul cu Bosnia
34

56
Bosnia - România: 'Ne doream altă variantă de joc. Suntem dezamăgiţi' - Daniel Bîrligea
56

63
Mircea Lucescu i-a făcut praf pe toți. O întrebare l-a enervat și plecat
63

1.695
Bosnia - România: Ianis Hagi dezvăluie ce răspuns a primit, după ce i-a reproșat arbitrului că nu poate la o fază să nu dea nimic şi la cealaltă să fie roşu
1.695

31
Ianis Hagi, după înfrângerea cu Bosnia - Trebuia câştigat meciul în prima repriză
31

26
Valentin Mihăilă, dezamăgit după meciul din Bosnia: 'Ne-am cam bătut singuri '
26

3.170
VIDEO Românii au fost umiliți în Bosnia. Imaginile afișate de suporterii gazdelor în afara stadionului
3.170

2.150
Scandalul imens declanșat de suporteri în Bosnia - Prima reacție de la Dinamo
2.150

40
Cupa Mondială 2026: Austria a învins în Cipru, 2-0, şi e aproape de calificarea directă
40

44
Gabriela Lee a adus victoria României cu Noua Zeelandă, în Cupa Billie Jean King
44

4.597
Bosnia - România 3-1. Tricolorii merg la barajul pentru Mondial / Derapaj al suporterilor bosniaci. Incidente în fața stadionului
4.597


















Comentează