Mai multe sute de persoane au manifestat joi în localitatea Ainsa din Spania faţă de reintroducerea urşilor în Munţii Pirinei, la chemarea mai multor sindicate agricole spaniole şi franceze, transmite AFP potrivit Agerpres.
"Suntem împotriva reintroducerii urşilor, o decizie luată fără a se ţine cont de viaţa satelor şi a crescătorilor de animale din regiune", a declarat Felix Bariain, preşedintele sindicatului agricol UAG din Navarra (nordul Spaniei). "Cerem ca urşii violenţi să fie retraşi din Pirinei", a adăugat Bariain. Potrivit acestuia, din cauza atacurilor urşilor, crescătorii de animale sunt nevoiţi să îşi supravegheze turmele 24 de ore din 24, suferă de pe urma pierderilor economice astfel că unii au fost nevoiţi să abandoneze activitatea, iar tinerii sunt descurajaţi să vină să se instaleze în regiune ca crescători de animale.
"Urşii reprezintă ruina mediului rural şi a crescătorilor de animale", "Nu urşilor pentru ca Munţii Pirinei să fie siguri" se putea citi pe banderolele protestarilor. Printre organizaţiile prezente la proteste se numărau diferite filiale locale ale sindicatelor şi cooperativelor agricole.
Programul de reintroducere a ursului în Munţii Pirinei datează din 1996 şi funcţionează prin eliberarea urşilor capturaţi în Slovenia.
Însă crescătorii de animale se plâng frecvent de atacurile urşilor asupra turmelor lor de animale.
În ultima lună criticile au vizat în mod special doi urşi: Goiat, un mascul de aproximativ 13 ani care a atacat în special turmele din Munţii Pirinei spanioli, şi Claverina, o femelă care a fost eliberată în luna octombrie a anului trecut pe partea franceză a Munţilor Pirinei şi care este acuzată că a ucis mai multe oi pe ambele laturi ale frontierei.
Potrivit unui recensământ efectuat în luna mai de Fundaţia Oso Pardo, aproximativ 45 de urşi au fost identificaţi în partea centrală a Munţilor Pirinei şi patru în zona occidentală a Munţilor Pirinei.
Fermierii francezi și spanioli protestează față de reintroducerea urșilor în Pirinei
Explorează subiectul
Articole Similare

1
Ucraina a înscenat moartea unui comandant rus și a încasat recompensa pusă de Kremlin
1

444
'Coșmar' de Anul Nou în Elveția: 40 de morți și peste 100 de răniți. Un român s-ar putea afla printre victime (surse)
444

1.046
Europa, pe un butoi de pulbere: Cinci crize care pot zgudui continentul în 2026
1.046

2.144
Donald Trump ia mai multe pastile decât îi sunt recomandate. Motivul halucinant pentru care nu ascultă de medici
2.144

1.262
Rușii scot mai mulți bani din buzunare ca să susțină războiul cu Ucraina: Putin a decis să crească TVA-ul
1.262

13
Parada de Anul Nou a adunat mii de spectatori în centrul Londrei
13

3.600
A murit încercând să aprindă o petardă. Materialul pirotehnic a provocat o explozie care l-a ucis pe bărbat
3.600

1.146
Sătul de frigul din România? Destinația perfectă pentru o vacanță după sărbători cu temperaturi de primăvară
1.146

81
Și-a pierdut mâna în noaptea de Revelion. Un copil, printre victimele artificiilor de Revelion din Puerto Rico
81

11.628
Tragedia de la Crans - Montana ia amploare: S-a anunțat un lot nou de morți
11.628

3.431
'Șansele ca războiul să se încheie în 2026 sunt zero' - Dmitri Kuleba, avertisment dur pentru Ucraina și lumea întreagă
3.431

135
Rusia continuă acuzațiile. Susține că are dovezi care arată că reședința lui Vladimir Putin a fost ținta unui atac
135

1.729
VIDEO Cel mai radical proiect din lume: oraș mutat la propriu, clădire cu clădire, pe fondul cursei europene pentru minerale
1.729

















Comentează