Festival a la Messi - a marcat toate cele cinci goluri ale echipei sale în meciul amical cu Estonia, câştigat cu 5-0 de argentinieni

Lionel Messi Argentina

Căpitanul naţionalei de fotbal a Argentinei, Lionel Messi, a marcat toate cele cinci goluri ale echipei sale în meciul amical cu Estonia, câştigat cu 5-0, duminică seara, la Pamplona.

Messi a marcat pentru prima oară cinci goluri în tricoul naţionalei Albiceleste, ajungând la 86 de goluri pentru naţionala Argentinei.

Leo Messi a înscris pe stadionul El Sadar în minutele 9 (penalty), 45, 47, 71 şi 76.

Actualul jucător al echipei Paris Saint-Germain mai înscrisese cinci goluri pe vremea când juca la FC Barcelona, într-un meci cu Bayer Leverkusen, câştigat cu 7-1, pe 7 martie 2012.

Mijlocaşul Mattias Kait, de la Rapid Bucureşti, a evoluat 64 de minute pentru Estonia.

În acest amical, desfăşurat la câteva zile după ce Argentina a câştigat Finalissima (3-0 cu Italia), în faţa a 18.332 spectatori au evoluat echipele:
Argentina: Armani - Nahuel Molina (Montiel, 73), Pezzela, Lisandro Martinez (Senesi, 64), Marcos Acuna (Nico Gonzalez, 73) - De Paul (Exequiel Palacios, 64), Mac Allister (Foyth, 67), Papu Gomez - Messi, Julian Alvarez, Joaquin Correa (Dybala, 64).
Estonia: Igonen - Teniste, Purg (Vassiljev, 64), Mets, Paskotsi, Pikk (Sinyavski, 64) - Soomets, Kait (Kuusk, 64), Martin Miller (Kallaste, 64) - Zenjov (Anier, 46), Sorga (Kirss, 81).