Fetiţă de trei ani care s-a înecat cu mâncare, salvată de un poliţist

Autor: Mirea Andreea

Publicat: 30-01-2025 15:13

Actualizat: 30-01-2025 17:13

Article thumbnail

Sursă foto: intertansa.com

O fetiţă de trei ani care s-a înecat cu mâncare în timp ce se afla pe o stradă din municipiul Focşani a fost salvată de un poliţist aflat în timpul serviciului care era în preajmă, a informat, joi, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Vrancea.

"Cătălin, poliţist în cadrul Biroului de Ordine Publică Focşani, a demonstrat un act de curaj excepţional, salvând viaţa unei fetiţe de doar trei ani, care se înecase cu mâncare în timp ce se afla pe o stradă din municipiul Focşani. În momentul în care poliţistul a auzit strigătele de ajutor ale mamei, a reacţionat imediat, sunând la numărul de urgenţă 112 şi solicitând sprijinul echipajelor medicale. În acelaşi timp, a intervenit rapid pentru a încerca să salveze fetiţa", a precizat IPJ Vrancea.

Potrivit sursei citate, micuţa nu mai respira, poliţistul aplicând manevrele necesare de prim ajutor pentru a debloca căile respiratorii, iar după câteva secunde copilul a început să respire din nou.

Echipajul medical ajuns la faţa locului pentru a prelua cazul, fetiţa fiind în stare stabilă.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri