Bilanţul furtunii tropicale Kompasu care a lovit Filipine a crescut la 13 morţi şi nouă dispăruţi, a anunţat miercuri guvernul de la Manila, relatează Xinhua.
Consiliul Naţional pentru Reducerea şi Gestionarea Riscurilor de Dezastre a declarat că majoritatea deceselor au fost cauzate de alunecările de teren şi de inundaţiile care au afectat regiunile nordice din Filipine şi Palawan, o provincie a arhipelagului situată în largul insulei Luzon.
Furtuna tropicală, care a părăsit marţi teritoriul arhipelagului filipinez, a declanşat viituri şi alunecări de teren. Circa 2.000 de persoane au fost evacuate.
Au fost înregistrate pagube însemnate în regiunile din nordul ţării, a precizat agenţia. Daunele din agricultură au fost estimate la 9,7 milioane de dolari americani.
Furtuna tropicală Kompasu, care a atins luni zona de uscat, a fost al 13-lea ciclon tropical care a lovit Filipinele în acest an.
Taifunurile şi furtunile tropicale lovesc în mod regulat arhipelagul filipinez - care se întinde pe centura taifunurilor din vestul Oceanului Pacific - provocând moartea a sute de persoane şi daune de miliarde de dolari, notează Xinhua.
Aproximativ 20 de taifunuri afectează teritoriul ţării din Asia de Sud-Est în fiecare an.
Filipine - Cel puţin 13 morţi şi 9 dispăruţi în urma furtunii tropicale Kompasu
Articole Similare

0
OMS transferă trei nou-născuți în stare critică din Gaza
0

611
Emmanuel Macron şi Friedrich Merz, apel la unitate europeană împotriva 'iluminismului întunecat' al autoritarismului
611

23
Poliția din Bavaria ar putea primi permisiunea să împuște drone
23

68
Atac cu dronă rusească în Donbas: Fotojurnalist francez ucis și un fotograf ucrainean rănit
68

5.188
Ideologul lui Vladimir Putin vorbește direct despre România: Conturează un scenariu apocaliptic pentru Occident
5.188

1.878
VIDEO Imagini rare din 'orașul secret' din munți: Cum arată sistemul cu care SUA ar continua să guverneze în cel mai negru scenariu
1.878

27
Armata elvețiană dorește să se doteze cu sisteme de apărare împotriva dronelor, pe fondul incursiunilor suspecte
27

2.992
VIDEO Momentul în care americanii distrug o ambarcațiune în coasta Venezuelei: Situația se complică în Marea Caraibelor
2.992

3.086
Scenariul din România se repetă la indigo și în Cehia: Este nebunie fix în ziua alegerilor
3.086

12
Începe procesul după incendiul din discoteca macedoneană soldat cu 62 de morţi
12

1.973
VIDEO Furia dezlănțuită a naturii face prăpăd în frumoasele stațiuni turistice din Bulgaria: Tornadă pe mare, potop pe uscat și ninsori abundente
1.973

97
Masacru fără precedent al armatei ruse în Ucraina: 13.000 de porci uciși într-un atac cu dronă
97

42
Alunecările de teren lasă un sat elvețian pustiu pentru a doua iarnă
42
Comentează