Florin Surugiu (CSA Steaua), ales cel mai bun jucător din campionatul intern de rugby

rugby.ro
rugby

Florin Surugiu, de la CSA Steaua, retras din echipa naţională a României după Cupa Mondială din Franţa, a fost ales cel mai bun jucător din campionatul intern în 2023 de către fanii rugby-ului, într-un sondaj realizat de Federaţia Română de Rugby.

"Superlativele anului 2023, votate de fanii rugbyului! Iubitorii de rugby au votat timp de o săptămână Superlativele anului 2023 în rugby-ul românesc. De la cel mai bun jucător, la antrenor sau arbitru, 3.862 de voturi fiind contabilizate. Au fost 14 categorii, la fiecare categorie câte cinci propuneri, sistemul de vot fiind doar online. La câteva dintre categorii, câştigătorii sunt cei care au avut cele mai multe voturi şi în 2022, precum Adrian Moţoc, Johan Van Heerden, Daniel Mitrea, Marian Ispir, Robert Diaconescu, în timp ce Mihai Graure, jucător care a debutat pentru echipa naţională de rugby la Cupa Mondială din Franţa, a trecut de la categoria junior, la cel mai bun jucător U23 din Liga Naţională de Rugby. De remarcat prezenţa printre câştigători a Gabrielei Lepciuc, care a adunat cele mai multe voturi la categoria Cel mai bun antrenor de rugby 7s, antrenoare la echipa feminină de rugby CS Politehnica Iaşi, echipă ce domină rugby-ul românesc în ultimii ani, campioană a României şi câştigătoare a Cupei României", se arată într-un comunicat al FRR, publicat pe site-ul oficial

Cel mai bun Jucător român în Liga Naţională de Rugby a fost ales Florin Surugiu (CSA Steaua), cu 831 voturi, urmat de Ovidiu Cojocaru (CS Dinamo), 639 voturi, şi Marius Simionescu (SCM USV Timişoara), 412 voturi.

La categoria "Cel mai bun Jucător român în străinătate" a câştigat Adrian Moţoc (Biarritz), cu 1.076 voturi, urmat de Taylor Gontineac (Rouen Normandie), 558 voturi, şi Marius Iftimiciuc (Perigueux), 360 voturi.

Johan Van Heerden, născut în Africa de Sud (CS Dinamo), a fost ales cel mai bun jucător român naturalizat în Liga Naţională de Rugby, cu 1.902 voturi, locul 2 fiind ocupat de Hinckley Vaovasa din Noua Zeelandă, de la CSA Steaua, cu 817 voturi, iar australianul Jason Tomane (CSM Ştiinţa Baia Mare) a fost al treilea, cu 448 voturi.