Fostul mijlocaş al echipei Real Madrid şi al naţionalei Argentinei, Fernando Gago, a fost numit antrenor principal al formaţiei Racing Club, cu un contract de 14 luni, a anunţat joi clubul argentinian din Primera Division, conform agerpres.
Gago (35 ani) îl înlocuieşte pe Claudio Ubeda, care fusese numit interimar după plecarea lui Juan Antonio Pizzi în august.
''Voi încerca să fac ca echipa să joace un fotbal atractiv, vom lupta timp de 90 de minute, ne dorim cât mai multe succese'', a spus Gago. ''Jucătorii îmi cunosc stilul, vreau să dominăm, să avem intensitate în meci, să fim agresivi, să arătăm la fiecare partidă că vrem victoria'', a adăugat el.
Singura experienţă anterioară ca tehnician a lui Gago a fost o perioadă de trei luni la Aldosivi, care s-a încheiat în septembrie, după o serie de şapte înfrângeri.
Ca jucător, Gago a avut 61 de selecţii la prima reprezentativă a Argentinei, fiind un component de bază al echipei care a ajuns în finala CM 2014 din Brazilia.
El s-a retras în noiembrie anul trecut, după o serie de accidentări.
Racing este în prezent pe locul 14 (din 26) în Primera Division. Primul meci al lui Gago la conducerea noii sale formaţii va fi la o partidă în deplasare împotriva lui Rosario Central, sâmbătă.
Fost jucător al naționalei Argentinei, Fernando Gago, a fost numit antrenor principal al formaţiei Racing Club
Explorează subiectul
Articole Similare

3
Record la Trofeul Poiana Braşov. S-au înscris peste 100 de piloţi. Participă și fiul lui Mihai Leu
3

9
Zeljko Kopic se teme de meciul cu Unirea Slobozia: 'Acest sezon are multe surprize'
9

54
Un fost actionar de la Dinamo a vrut să cumpere Steaua. A rămas șocat când a aflat suma cerută: 'E de râs'
54

58
Sportul e religie în familia lor! Campioana e antrenată de tatăl său de la 5 ani
58

39
Problemele cu care se confruntă organizatorii. La ce ore se vor disputa meciurile de la Cupa Mondială din SUA, Canada şi Mexic
39

21
Elizabeta Samara şi Bernadette Szocs, eliminate în sferturile de dublu la China Smash 2025
21

51
Analiză FRF. România este una dintre țările europene care oferă cele mai puține minute de joc tinerilor
51

195
FOTO Anamaria Prodan le-a luat fața divelor autohtone
195

59
Thomas Muller a devenit cel mai titrat jucător german
59

51
Decizie radicală. Statele Unite nu permit Iranului să participe la tragerea la sorţi a CM 2026
51

3.858
FOTO Imagini inedite de la botezul fiul lui Ianis și al Elenei Hagi. Nume ales în onoarea 'Regelui'
3.858

18
Naționala U19, dublă amicală contra Ciprului înainte de startul preliminariilor pentru EURO 2026
18

31
Turneul de la Roland Garros nu face modificări și rămâne fidel tradiției
31
Comentează