Fosta preşedintă de stânga Dilma Rousseff, destituită în 2016 de Parlamentul Braziliei, a eşuat duminică în încercarea sa de a fi aleasă senatoare în statul Minas Gerais (sud-est), transmite AFP preluată de Agerpres.
Rousseff, din partea Partidului Muncitorilor, s-a clasat pe poziţia a patra, cu 15,06% din voturi, după numărarea a 97% din buletine, deşi un ultim sondaj de opinie o plasa în fruntea intenţiilor de vot.
Succesoare politică a fostului preşedinte de stânga Luiz Inacio Lula da Silva, aflat acum în închisoare, Dilma Rousseff a preluat puterea în 2010.
Ea a fost realeasă în 2014, după care a fost destituită de Parlamentul brazilian în 2016, fiind acuzată de trucarea conturilor publice, într-un context de gravă criză economică şi de numeroase scandaluri de corupţie.
Fosta preşedintă de stânga Dilma Rousseff, nu a fost aleasă în Senatul Braziliei
Articole Similare

133
Peste 840 de limbi într-o singură țară: unde se vorbesc cele mai multe limbi de pe planetă. Surpriza vine din Pacific
133

614
Peștera misterioasă care ar putea schimba pentru totdeauna căutarea vieții extraterestre
614

1.212
Dosarele Epstein: Detalii tulburătoare din corespondența secretă - Obsesia pentru Albă ca Zăpada
1.212

55
Donald Trump cere Congresului american să pună capăt imediat paraliziei bugetare
55

51
Val de frig extrem la New York: 13 oameni au murit din cauza hipotermiei
51

900
Reacții după prima zi în care Roma a introdus taxa pentru accesul la un monument emblematic: „Istoria ar trebui să fie gratuită”
900

45
Friedrich Merz subliniază necesitatea unei autonomii sporite a UE faţă de SUA
45

1.350
Medvedev vorbește depre condițiile pentru pace în Ucraina: Nu este vorba de aritmetică
1.350

2.603
Temeri în Ucraina privind aderarea la UE: După Ungaria, România ar putea ridica ștacheta în dosarul minorităților
2.603

6.650
Se pregătește o măsură care va produce cutremur în Europa: Se naște un lider pe sistem american și se elimină dreptul de veto
6.650

534
NATO, în fața unei crize tăcute: Scăderea natalității în statele membre amenință securitatea pe termen lung
534

2.942
Germania taie alocațiile: Copiii românilor care lucrează în diaspora vor primi mai puțini bani
2.942

57
OCDE a avertizat luni asupra creşterii numărului cazurilor de cancer în UE
57

















Comentează