Un tribunal din Grecia l-a plasat pe fostul ministru al apărării Giannos Papantoniou în arest preventiv pentru acuzaţii de corupţie şi spălare de bani, a relatat miercuri postul de televiziune ERT, preluat de agenţia dpa preluată de Agerpres.
Papantoniou nu a putut explica, în cursul unei audieri desfăşurate luni, provenienţa a circa 2,8 milioane de franci elveţieni (2,8 milioane de dolari) aflaţi în conturile sale şi ale soţiei sale.
Soţia fostului ministru, Stavroula Kourakou, a fost şi ea reţinută pentru 16 ore pentru a fi interogată.
Cei doi neagă că ar fi comis ilegalităţi.
Ei sunt acuzaţi că au transferat bani, ce ar fi provenit din plăţi ilegale pentru contracte în domeniul apărării, printr-o serie de conturi pentru a li se pierde urma.
Papantoniou este cel de-al doilea ministru din guvernele conduse de Costas Simitis între 1996 şi 2004 care este acuzat de spălare de bani. Ministru de finanţe la mijlocul anilor 1990, Papantoniou a fost numit la Apărare în 2004.
Predecesorul său la Ministerul Apărării, Akis Tzohatzopoulos, a fost găsit vinovat de infracţiuni similare în 2013 şi condamnat la 20 de ani de detenţie.
Nu este clar deocamdată când ar putea începe procesul împotriva lui Papantoniou. El nu poate beneficia de prescrierea faptelor, întrucât, potrivit legilor în vigoare, aceasta nu se aplică infracţiunilor de spălare de bani.
Dacă va fi găsit vinovat, fostul ministru ar putea primi până la 20 de ani de închisoare.
Fostul ministru grec ala apărării a fost arestat pentru corupție și spălare de bani
București
10°C
Articole Similare

10
Spania îşi pierde nisipul de pe plaje din cauza eroziunii
10

560
Adevărul din spatele sărbătorilor legale în Europa: cât costă o zi liberă
560

42
Reformă în armata SUA - Militarii americani vor avea voie să poarte arme personale în bazele militare
42

1.839
Alertă europeană: UE ia în calcul raţionalizarea combustibilului / Comisar: „Ne aşteptăm ca situaţia să se înrăutăţească”
1.839

47
ONU se pregăteşte să voteze o rezoluţie privind deblocarea Strâmtorii Ormuz
47

4.528
Iranienii anunță că au doborât un avion F-35 american: Există șanse mici de supraviețuire a pilotului
4.528

30
Guvernul din Bangladesh a decis măsuri de reducere a consumului energetic pe fondul crizei din Orientul Mijlociu
30

35
IDF anunță că a ucis 15 agenți Hezbollah într-un recent atac aerian în sudul Libanului
35

53
VIDEO Cel puțin șapte răniți în urma deraierii unui tren de pasageri în Rusia
53

3.566
VIDEO Tiger Woods l-a sunat pe Donald Trump după accident: Imagini surprinse de bodycam
3.566

71
Spania denunţă ingerinţa SUA într-un caz de eutanasie
71

181
Armă cu unde de șoc - Prima grenadă nouă a armatei SUA de la Războiul din Vietnam
181

3.043
Trump ia la țintă infrastructura civilă iraniană: "Urmează podurile, apoi centralele electrice!"
3.043
















Comentează