Jose Maria Marin, fost preşedinte al Confederaţiei Braziliene de Fotbal (CBF), care a fost suspendat pe viaţă din fotbal de către FIFA pentru implicarea într-o amplă afacere de corupţie, a încetat din viaţă duminică, la Sao Paulo, la vârsta de 93 de ani, informează EFE, conform Agerpres.
Decesul a fost confirmat de familia sa.
Marin, fost guvernator al statului Sao Paulo, a devenit preşedinte al CBF în 2012, preluând mandatul de la Ricardo Teixeira şi a rămas în funcţie până în 2015, când s-a constatat că a luat parte la un scandal de luare de mită în cadrul FIFA.
El a fost arestat apoi în Elveţia alături de alţi oficiali ai Federaţiei Internaţionale de Fotbal, în aşa numita afacere "FIFA Gate".
Jose Maria Marin a fost extrădat în SUA
Jose Maria Marin a fost extrădat în Statele Unite, unde a rămas în arest la domiciliu şi, deşi a pledat nevinovat, a fost condamnat la închisoare pentru conspiraţie şi spălare de bani.
În aprilie 2020, din cauza gravelor probleme de sănătate, el a fost pus în libertate şi a revenit la Sao Paulo.
Cariera politică

José Maria Marin a fost consilier municipal în 1960, deputat statal în 1970, iar între 1979 și 1982 a fost viceguvernator al statului São Paulo. A fost guvernator al statului São Paulo între 14 mai 1982 și 15 martie 1983, înlocuindu-l pe Paulo Maluf. Marin s-a alăturat Partidului Muncitoresc Brazilian în 2007.































Comentează