Fostul preşedinte sud-coreean Lee Myung-bak, condamnat la 17 ani de închisoare

Autor: George Traicu

Publicat: 19-02-2020

Actualizat: 19-02-2020

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Fostul preşedinte sud-coreean Lee Myung-bak a fost plasat în detenţie, miercuri, după condamnarea sa în apel la 17 ani de închisoare pentru corupţie, transmit AFP şi Yonhap potrivit Agerpres.

Aflat la putere între 2008 şi 2013, Lee Myung-bak (78 de ani) a stat pentru scurt timp în închisoare în 2018, după ce fusese condamnat la 15 ani de închisoare şi o amendă de 13 miliarde de woni (10 milioane de euro) pentru corupţie şi deturnare de fonduri.

La puţin timp după întemniţare, Lee a fost eliberat pe cauţiune şi a contestat în apel condamnarea sa.

El a fost găsit vinovat de însuşire necuvenită de fonduri de la grupul Samsung în schimbul acordării unei graţieri preşedintelui concernului sud-coreean Lee Kun-hee, care fusese condamnat pentru evaziune fiscală.

La finalul unei audieri desfăşurate miercuri, un tribunal din Seul l-a condamnat pe fostul şef al statului la o pedeapsă mai grea, respectiv 17 ani, faţă de 15 ani în instanţa inferioară.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri