Fotbaliştii echipei FC Porto au evoluat cu tricouri pe care era scris prenumele lui Casillas

Iker Casillas

Fotbaliştii echipei FC Porto au evoluat, în meciul de sâmbătă cu CD Aves, din campionatul Portugaliei, cu tricouri pe care era scris prenumele portarului Iker Casillas, relatează presa internaţională, potrivit Agerpres.

Fanii lui Porto l-au omagiat şi ei pe legendarul goalkeeper spaniol, care în prezent se reface în spital. Casillas, o emblemă a clubului Real Madrid, a fost operat de urgenţă miercuri şi i s-a montat un stent după ce a suferit un infarct de miocard.

Porto a câştigat cu 4-0 meciul de acasă cu CD Aves, din etapa a 32-a, antepenultima. Golurile au fost înscrise de Jesus Corona (minutul 18), Tiquinho Soares (30, din penalty, şi 71) şi Wilson Manafa (68).

Porto are 79 de puncte, două mai puţin decât liderul Benfica, ce este favorită la câştigarea campionatului.

Tot sâmbătă, Benfica a învins-o cu 5-1 pe Portimonense, la Lisabona. Meciul a fost mai greu decât arată scorul. Oaspeţii au marcat primii, destul de târziu, în minutul 53, prin Bruno Tabata. Echipa antrenată de Bruno Lage a înscris apoi pe bandă rulantă, prin Rafa Silva (62, 66), Haris Seferovic (84, 88) şi Jonas (90).

Pe locul 3 este Sporting Lisabona, cu 70 de puncte din 31 de meciuri.