Fotbalistul galez Gareth Bale, la primul gol pentru Los Angeles FC

skysports.com
Gareth Bale

Fotbalistul galez Gareth Bale a marcat sâmbătă primul său gol pentru echipa Los Angeles FC, în victoria cu 2-0 pe terenul lui Sporting Kansas City, într-un meci din Major League Soccer (MLS), informează L'Equipe.

Bale a avut nevoie de numai câteva zeci de minute pentru a înscrie primul său gol în tricoul formaţiei din Los Angeles. La şase zile după ce a debutat la aceasta, fiind introdus în minutul 72 al partidei cu Nashville FC (2-1), atacantul a intrat în minutul 65 al întâlnirii de sâmbătă şi a închis tabela 18 minute mai târziu.

Fotbalistul de 33 de ani are 39 de goluri în 106 selecţii pentru naţionala Ţării Galilor, el contribuind decisiv la calificarea acesteia la Cupa Mondială 2022, potrivit Agerpres.ro.

Graţie acestei victorii, echipa din California şi-a consolidat poziţia de lider în Conferinţa de Vest a MLS.